«Πέταξε» βαθμούς η Κολωνία

Τι κι αν βρέθηκε να προηγείται με 2-0 ως το 60'; Η Κολωνία παραχώρησε εν τέλει ισοπαλία με σκορ 2-2 στη Μάιντς, σε αναμέτρηση για την 26η αγωνιστική της Bundesliga.

Το παιχνίδι στο «Ράιν Ενεργκί Στάντιον» - του οποίου οι κερκίδες ήταν γεμάτες από φανέλες, κασκόλ και καπελάκια που δάνεισαν οι οπαδοί της Κολωνίας - ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «τράγους». Μόλις στο 4' ο Μαρκ Ουτ ανατράπηκε από τον Μούσα Ντιακατέ εντός περιοχής και ο παθών μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών! Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, από κόρνερ του Ντομινίκ Ντράξλερ, ο Φλόριαν Κάιντζ διπλασίασε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση τα γκολ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Ο Ακίμ Μπάιερλορτσερ πέρασε στο ματς τον Ταϊβό Αβονιγί και ο Νιγηριανός δικαίωσε τον προπονητή του καθώς πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς μείωσε με δεξί σουτ σε 2-1. Ήταν το παρθενικό φετινό του τέρμα! Με παρόμοιο τρόπο ισοφάρισε στο 72' ο Πιέρ Κουντέ Μαλόνγκ σε 2-2, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Σάλκε           4-0 (29' Χάαλαντ, 45', 63' Γκερέιρο, 49' Αζάρ)
Λειψία-Φράιμπουργκ         1-1 (77' Πούλσεν - 34' Γκίλντε)
Χοφενχάιμ-Χέρτα Βερολίνου  0-3 (58' αυτ. Ακπογκούμα, 60' Ιμπίσεβιτς, 74' Κούνια)
Φορτούνα Ντ.-Πάντερμπορν   0-0
Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 1-2 (54' Ζεβντάι - 43' Στέφεν, 90'+1' Γκίντσεκ)
Άιντραχτ Φρ.-Γκλάντμπαχ    1-3 (81' Σίλβα - 1' Πλεά, 7' Τουράμ, 73' Μπενσεμπαϊνί)
Κολωνία-Μάιντς             2-2 (6' πέν. Ουτ, 53' Κάιντζ - 61' Αβονιγί, 72' Κουντέ)
Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερν  19:00
Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 18/5 (21:30)