Πήρε την πρωτιά το Μάλι και βλέπει... μακριά

Το Μάλι, η Γκάμπια και η Τυνησία ήταν οι ομάδες που «σφράγισαν» τα τρία τελευταία «εισιτήρια» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022, μετά την ολοκλήρωση των αγώνων και στον 6ο όμιλο. Το Μάλι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 2-0 (Χαϊντάρα και Κονέ οι σκόρερ) την ουραγό Μαυριτανία που ολοκλήρωσε τη διοργάνωση δίχως να σκοράρει σε τρία ματς και πήρε την πρώτη θέση στο γκρουπ. Στους «16» θα αντιμετωπίσει την Ισημερινή Γουινέα στην πόλη Λίμπε στις 26 Ιανουαρίου και «βλέπει» πλέον μακριά στο εφετινό Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Την ίδια ώρα στο "Limbe Stadium" η Γκάμπια με γκολ του Τζάλοου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 1-0 την Τυνησία, πήρε τη 2η θέση (υστερούσε στην ισοβαθμία απ' το Μάλι στο goal average) κι άφησε τους Τυνήσιους στην 3η θέση του γκρουπ, όπου θα συναντήσουν στο δρόμο τους την ισχυρή Νιγηρία στις 23 Ιανουαρίου. Η Τυνησία έχασε πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με τον Γιαζίρι να μην μπορεί να νικήσει από τα 11 μέτρα τον γκολκίπερ της Γκάμπια, Μπουκακάρ Καγιέ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπουρκίνα Φάσο-Αιθιοπία                1-1
(24΄ Μπαγιαλά - 51΄ Κεμπεντέ)

Πράσινο Ακρωτήρι-Καμερούν              0-0
(53΄ Γκάρι Ροντρίγκες - 39΄ Αμπουμπακάρ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Μαλάουι-Σενεγάλη                       0-0

Ζιμπάμπουε-Γουινέα                     2-1
(26΄ Μουσόνα, 43΄ Μαλάτσι - 49΄ Ν. Κεϊτά)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Γκαμπόν-Μαρόκο                         2-2
(21΄ Αλεβινάχ, 81΄ αυτ. Αγκουέρ - 73΄ πέν. Μπουφάλ, 84΄ Χακίμι)

Γκάνα-Ν. Κομορος                       2-3
(64΄ Μποάκιε, 77΄ Ντζικού - 4΄ Ελ Φαρδού Μπεν, 62΄, 85΄ Μονί)

Ακτή Ελεφαντοστού-Αλγερία              3-1
(22΄ Κέσι, 39΄ Σανγκαρέ, 54΄ Πέπε - 73΄ Μπεντεμπκά)

(2΄ Χαϊντάρα, 49΄ πέν. Κονέ)

*Οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο προκρίνονται στους νοκ-άουτ γύρους (φάση των «16») και τις ακολουθούν και οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.