Πλησιάζει την 5η θέση η Μακάμπι

Η Μακάμπι πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη της και με ρεκόρ 15-11 συνεχίζει το «πρέσινγκ» στην Αναντολού Εφές για την 5η θέση της κανονικής περιόδου στη Euroleague. Οι Ισραηλινοί έφτασαν άνετα στη νίκη με 94-73 επί της Βιλερμπάν στο Τελ Αβίβ, για την 33η αγωνιστική της κορυφαία ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γάλλους, που δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ, στη 19η ήττα τους.

Η εντυπωσιακή παραγωγικότητα της Μακάμπι (σημείωσε πάνω από 20 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο) και οι... τριπλάσιες βολές που εκτέλεσε (31 έναντι 14), απλοποίησαν το έργο των Ισραηλινών, οι οποίοι από την τρίτη περίοδο εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, την οποία και συντήρησαν χωρίς άγχος μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ο Άντε Ζίζιτς με 24 πόντους, ενώ από τη Βιλερμπάν προσπάθησε ο Σαρλς Καουντί με 12. Θετικός ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος σε 11 λεπτά συμμετοχής είχε απολογισμό 10 πόντους (4/5 δίποντα, 2/4 βολές), 1 ασίστ, 2 λάθη και 4 κερδισμένα φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-37, 70-58, 94-73

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...