Premier League: Ο Λακαζέτ «έσωσε την παρτίδα» για την Άρσεναλ, 1-1 με τη Λίβερπουλ στο Emirates

Στην ισοπαλία, 1-1, συμβιβάστηκαν Άρσεναλ και Λίβερπουλ προσφέροντας υψηλό θέαμα στο Emirates, αποτέλεσμα που δεν άφησε, όμως καμία ικανοποιημένη.

Οι Λονδρέζοι απώλεσαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την αντίπαλό τους στον έναν βαθμό, ενώ η Λίβερπουλ αν και έμεινε μόνη στην κορυφή, γνωρίζει πως αυτό μπορεί να αποδειχτεί προσωρινό με την ολοκλήρωση του αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με τη Σαουθάμπτον, την Κυριακή (4/11).

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, όταν ο Μανέ από αριστερά έκανε το δυνατό γύρισμα, ο Λένο απομάκρυνε με γροθιές, η μπάλα βρήκε το πόδι του Χόλντινγκ και στρώθηκε στον Μίλνερ με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Όμως, στο 82ο λεπτό, οι «κανονιέρηδες» απάντησαν. Συγκεκριμένα, ο Ιβόμπι πέρασε κάθετα στον Λακαζέτ, αυτός με πλάτη στο τέρμα πρόλαβε τον Άλισον, έκανε μια περιστροφή γύρω από τον άξονα του και με το δεξί έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-1.

Οι παίκτες της Λέστερ ήθελαν τη νίκη, μετά τον τραγικό θάνατο του Ταϋλανδού προέδρου τους και βρήκαν τον τρόπο να περάσουν νικηφόρα με 1-0 από την Ουαλία και το Κάρντιφ, για την 11η αγωνιστική της Premier League. Eμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με μπλουζάκια που είχαν την φιγούρα του αδικοχαμένου ιδιοκτήτη της Λέστερ, με τον Γκρέι να σκοράρει στο ξεκίνημα της επανάληψης και να το αφιερώνει το γκολ με μήνυμα στο μπλουζάκι του στον αδικοχαμένο Βιχάι Σριβανταναπράμπα.

Δευτερόλεπτα πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η διοίκηση της Κάρντιφ άφησε ένα στεφάνι στο κέντρο του γηπέδου, ενώ όλα τα μέλη της ομάδας της Λέστερ παρατάχθηκαν στη σέντρα για να αποτίσουν φόρο τιμής στον αδικοχαμένο ιδιοκτήτη. Στα μάτριξ του γηπέδου υπήρχε η φωτογραφία του, όπως και των υπόλοιπών τεσσάρων ανθρώπων που βρίσκονταν στην μοιραία πτήση. Η ομάδα του Κλοντ Πιέλ έφτασε τους 16 βαθμούς και πλησίασε την ευρωπαϊκή ζώνη.

Την πρώτη νίκη της σε 11 αγωνιστικές πανηγύρισε η Νιουκάστλ. Οι «ανθρακορύχοι» δεν ειχαν σκοράρει στα τέσσερα από τα τελευταία πέντε παιχνίδια τους στην Premier League, κάτι που πέτυχαν απέναντι στη Γουότφορντ (1-0). Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε στο 65ο λεπτό ο Αγιόθε Πέρεθ.

Σε μεγάλα κέφια ήταν ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Έβερτον, Ρισάρλισον! Πέτυχε τα 2 από τα 3 γκολ στο 3-1 επί της Μπραϊτον. Στο πιο χορταστικό ματς της ημέρας η Γουέστ Χαμ επικράτησε με 4-2 της Μπέρνλι.

Το γκολ του Μάρκους Ράσφορντ στις καθυστερήσεις (90+4), επέτρεψε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάνει την ανατροπή και να πανηγυρίσει σημαντική εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Μπόρνμουθ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική δράση στο νησί.

Η οικοδέσποινα ήταν εκείνη που άνοιξε νωρίς (11΄) με τον Γουίλσον τις αποστάσεις στο σκορ, ενώ ο Μαρσιάλ αυτός που ισοφάρισε (35΄), πριν ο Ράσφορντ,  που  είχε περάσει σαν αλλαγή στο παιχνίδι στη θέση του Μάτα στο 56', διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία, έχουν ως εξής:

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ 1-2
(11΄ Ουίλσον - 35΄Μαρσιάλ, 90+4 Ράσφορντ)
Νιουκάστλ-Γουότφορντ             1-0 (65' Αγιόθε Πέρεθ)
Εβερτον-Μπράϊτον                 3-1  (26΄ & 77΄ Ρισάρλισον, 50΄ Κόουλμαν - 33΄ Ντανκ)
Κάρντιφ-Λέστερ                   0-1 (55΄ Γκρέι)
Γουέστ Χαμ-Μπέρνλι               4-2 (10΄ Αρναούτοβιτς, 68΄ & 84΄ Άντερσον, 90΄ Ερνάντες Τσιτσαρίτο - 45΄ Γκούντμουντσον, 77΄ Γουντ)
Άρσεναλ-Λίβερπουλ                1-1  (82΄ Λακαζέτ - 61΄ Μίλνερ)
Γουλβς-Τότεναμ                  2-3
(68΄ Ρούμπεν Νέβες (πεν.), 79΄ Ραούλ Χιμένες (πεν.)  - 27΄ Λαμέλα, 30΄ Μούρα, 62΄ Κέιν)