Premier League: «Σκόνταψε» στο Λονδίνο η Μάντσεστερ Σίτι

Νέα βαθμολογική απώλεια για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Γουέστ Χαμ στο «Λόντον Στέιντιουμ», για την 6η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, και έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος στη μάχη της κορυφής. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, χωρίς τον Ντε Μπρόινε στην αρχική ενδεκάδα, είχε σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και βρέθηκε να χάνει στο 18΄ από εκπληκτικό γκολ του Μιχαϊλ Αντόνιο με ανάποδο ψαλίδι. Στην ανάπαυλα ο Γκουαρντιόλα πέρασε στο ματς τον Φόντεν αντί του Αγουέρο και ο Άγγλος διεθνής τον δικαίωσε άμεσα, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης στο 51΄ από ασίστ του Ζοάο Κανσέλο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «σίτιζενς» είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη με το σουτ του Μαχρέζ, όμως ο Φαμπιάνσκι βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στο δοκάρι.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα παρέταξε τους Έντερσον, Γουόκερ (78΄ Ζιντσένκο), Ρούμπεν Ντίας, Κανσέλο, Γκαρσία, Γκιντογάν, Ροντρίγκο, Μπερνάρντο Σίλβα (68΄ Ντε Μπρόινε), Στέρλινγκ, Αγουέρο (46΄ Φόντεν), Μαχρέζ