Προκρίθηκε στην παράταση ο κακός Ολυμπιακός με το 2-1 επί της Αρούκα

Ο στόχος της πρόκρισης στους ομίλους του Europa League επετεύχθη για τον Ολυμπιακό, έστω και μέσα από την διαδικασία της παράτασης. Η Αρούκα με το γκολ του Γκέγκε στο 80' ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0), αλλά στο έξτα ημίωρο η κλάση του Τσόρι Ντομίνγκες «μίλησε» και με το γκολ του Αργεντινού στο 94' και του Ιντέγε στο 113' γράφτηκε το τελικό 2-1 που έδωσε στην ελληνική ομάδα το «εισιτήριο» για τη σημερινή κλήρωση στο Μονακό.

Την παραμονή της ρεβάνς των play off με τους Πορτογάλους ο Πάουλο Μπέντο είχε ζητήσει πολλά γκολ και καλό ποδόσφαιρο από την ομάδα του, ωστόσο, συνέβη εντελώς το αντίθετο κι αν οι φιλοξενούμενοι ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, τότε τα πράγματα θα είχαν πάρει διαφορετική τροπή.

Η ομάδα του Βιντιγκάλ ήταν αυτή που έχασε τις ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια του ματς, αυτή που ζήτησε πιο ορθολογικά το γκολ απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ήθελε αλλά δε μπορούσε. Η ομάδα που τα προηγούμενα χρόνια πολιορκούσε άμυνες μεγάλων ομάδων (Γιουβέντους, Ατλέτικο Μαδρίτης) και δημιουργούσε φάσεις κι ευκαιρίες, απόψε έκανε όλη κι όλη μία με τον Ιντέγε σε 90 λεπτά αγώνα!

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι Πορτογάλοι στο 24΄ με τον Γκονζάλες, στον οποίο στρώθηκε η μπάλα στη μικρή περιοχή αλλά αιφνιδιάστηκε και αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση. Οι Πορτογάλοι απείλησαν και πάλι στο 32΄, αυτή την φορά με την κεφαλιά του Βελάσκες να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Καπίνο, με τις πρώτες αποδοκιμασίες από την εξέδρα να ακούγονται στο Καραϊσκάκη.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο ματς από «στημένη» φάση στο 36΄. Από το κόρνερ που εκτελέστηκε και την κεφαλιά του Ντα Κόστα, ο Ιντέγε με προβολή απέτυχε να νικήσει τον Μπρακάλι, που τραυματίστηκε από την προβολή του Νιγηριανού.

Η εικόνα του αγώνα δεν ήταν διαφορετική στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι όσο έβλεπαν ότι δεν πιέζονταν από τους Πειραιώτες έβγαιναν όλο και περισσότερο στην επίθεση και στο 65΄ «άγγιξαν» ξανά το 0-1, αλλά ο Καπίνο έκανε την επέμβαση του αγώνα στην κεφαλιά του Γκονζάλες.

Όσο δεν πετύχαινε το γκολ η ελληνική ομάδα, οι ελπίδες των Πορτογάλων έμεναν ζωντανές και στο 80΄ η ομάδα του Βιντιγκάλ «πάγωσε» το Καραϊσκάκη. Ο Γκέγκε εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στα καρέ του Ολυμπιακού και με πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ την Αρούκα (1-0). Το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα 15 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Η είσοδος του Τσόρι Ντομίνγκες στο έξτρα ημίωρο άλλαξε τα δεδομένα κι έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Ο Αργεντινός στο 94΄ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια (1-1), ενώ στο 100΄ έδωσε έτοιμο γκολ στον Ιντέγε, ο οποίος καθυστέρησε κι έχασε την ευκαιρία να τελειώσει την πρόκριση.

Τα πάντα τελείωσαν στο 113΄, όταν ο Ιντέγε «κεραυνοβόλησε» τον Μπρακάλι και με το τελικό 2-1 ο Ολυμπιακός πήρε το «εισιτήριο» της πρόκρισης για τους ομίλους του Europa League.