Προμηθέας... 4Χ4 στο BCL

Το ευρωπαϊκό αήττητο του Προμηθέα καλά κρατεί... Οι Αχαιοί υπέταξαν στην Πάτρα και την Μπεσίκτας, με 80-72, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League, διευρύνοντας σε 4-0 το ρεκόρ τους στον Δ΄ όμιλο και υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στην τρίτη ήττα της.

Ο Ριόν Μπράουν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά ο Νίκος Γκίκας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Έλληνας πόιντ γκαρντ πήρε από το... χέρι την ομάδα του Μάκη Γιατρά στον... επίλογο του αγώνα και με ένα ξέσπασμά του ο Προμηθέας ήλεγξε το ματς, γράφοντας το «4 στα 4». Ο Γκίκας τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά συμμετοχής, καλύπτοντας το κενό που προέκυψε στον Προμηθέα από τις απουσίες του Ολεξάντρ Λίποβι και του Οκτάβιους Έλις, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε δυνατό ντέρμπι από το τζάμπολ της, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στις πρώτες τρεις περιόδους (22-20, 34-32 και 53-52 στο 30΄). Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο «μίλησε» ο Νίκος Γκίκας για τον Προμηθέα, με τον Έλληνα πόιντ γκαρντ να σημειώνει 10 πολύτιμους πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 66-64, ο άσος των Αχαιών ευστόχησε σε δύο κολλητά τρίποντα για το 72-66, ενώ ακόμη κι όταν η Μπεσίκτας μείωσε σε 74-70 δήλωσε «παρών» και μετά από κλέψιμο και φάουλ που του έγινε έγραψε από τη γραμμή των βολών το 76-70 στα 54΄΄ για τη λήξη, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 80-72, χάρη στην ευστοχία των Πατρινών από τη γραμμή του φάουλ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκλίσιτς, Τσίτσι, Χορόζοβ
Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 18 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματ, 1 κόψιμο), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαλούστος 7 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπένζινγκ 7 (1), Μπούβα 18 (9/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Σιπάχι 2 (5 ασίστ), Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσελογλου 2, Γιλντιζλί 2

# Οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ έκαναν χθες κατάληψη στο ήδη κλειστό εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ !  Αντιδράσεις@ Όλοι οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία της Περιφέρειας...