Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Η ελλιπής ΑΕΛ δεν μπορούσε να αποτελέσει απειλή για τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» αποχαιρέτησαν το 2020 με μια επιβλητική νίκη απέναντι στους «βυσσινί», τους οποίους συνέτριψαν με 5-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής κι έμειναν μόνοι στην κορυφή, μετρώντας 10 νίκες σε 12 αγώνες, κι ενώ «χρωστούν» το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ύστερα από ένα αρχικά «αναγνωριστικό» παιχνίδι ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει ταχύτητα, κι αφού ένα σουτ του Εμβιλά (8΄) κατέληξε άουτ, το ίδιο συνέβη στις προσπάθειες των Καμαρά (17΄), Μπρούμα (18΄) και Φορτούνη (20΄).

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Σουντανί αποδείχθηκε πιο εύστοχος: ο Ραφίνια σέντραρε από δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά από τον Μπέρτο και η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Σουντανί, που με το κεφάλι την προώθησε στην άδεια εστία για το 1-0.

Αφού ο Μπάγιτς έκανε ωραία απόκρουση με το ένα χέρι στο 31΄, σε κεφαλιά του Μπρούμα, η ΑΕΛ ανέβασε λίγο τις γραμμές της, άσκησε πίεση για μερικά λεπτά, και αφού στο 32΄ ο Σα έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Ηλιάδη, από το κόρνερ που παραχώρησε ο Πορτογάλος προήλθε η ισοφάριση.

Στην εκτέλεσή του ο Ολυμπιακός έδειξε για άλλη μια φορά την αδυναμία του στις «στημένες φάσεις», παρά τα ύψη του, καθώς στην εκτέλεση κόρνερ του Πλατέλλα ο Μιχαήλ έκανε κεφαλιά - πάσα στον Πινακά, ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά ισοφάρισε, στο 33΄, σημειώνοντας το πέμπτο φετινό τέρμα του στη Σούπερ Λίγκα.

Επτά λεπτά αργότερα, όμως, ο Ελ Αραμπί έφτασε στα διπλάσια γκολ από τον παίκτη των «βυσσινί», ξαναδίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του πριν την ανάπαυλα, όταν από ασίστ του Φορτούνη σημείωσε εύκολα από κοντά το 2-1.

Με το δεύτερο ημίχρονο να κυλά σε ράθυμο τέμπο, έπρεπε να φτάσει ο αγώνας στο 65ο λεπτό για μια καλή ευκαιρία, που ήταν ταυτόχρονα και το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού. Το πέτυχε ο Μασούρας που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, όταν σε ωραία εναλλαγή της μπάλας Φορτούνη - Μπρούμα ο Πορτογάλος εξτρέμ έδωσε την ασίστ στον Μασούρα, που πέτυχε εύκολα το 3-1.

Ο Μπρούμα μάλιστα συνδύασε την εξαιρετική απόδοσή του με το πρώτο γκολ του στο ελληνικό πρωτάθλημα, όταν στο 79ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα αντίπαλου, κι έφυγε ταχύτατα πίσω από τη σέντρα για να φτάσει απέναντι στον Μπάγιτς και να τον πλασάρει, για το 4-1.

Παρά το εύρος του σκορ οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με το «πόδι στο γκάζι», κι αφού ο Μασούρας έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά τέρματά του στο 87΄, όταν «σημάδεψε» το δοκάρι, ο Ελ Αραμπί δεν λάθεψε ένα λεπτό αργότερα, όταν από συνδυασμό Μπρούμα - Μασούρα και ασίστ του τελευταίου, έγραψε το τελικό 5-1, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πλατέλλας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (58΄ Ανδρούτσος), Σεμέδο (76΄ Α. Παπαδόπουλος), Μπα, Χολέμπας, Καμαρά (80΄ Κάιπερς), Εμβιλά, Φορτούνης (76΄ Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα, Σουντανί (58΄ Μασούρας), Ελ Αραμπί.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Μπέρτος (76΄ Γρηγορόπουλος), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Μιχαήλ, Χαλάτσης, Γλυνός, Πλατέλλας (81΄ Κουτσιανικούλης), Πινακάς, Γιουνές (66΄ Νούνιτς).