Πρώτη ήττα για τους Έφηβους

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, χθες,  από την αήττητη Λιθουανία και απώλεσε την ευκαιρία να «κλειδώσει» από νωρίς την πρωτιά του ομίλου και φυσικά την πρόκριση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπεσε» με το τελικό 70-64 στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στο Βόλο.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Βοσνία/Ερζεγοβίνη (25/7, 21:15), με την ελληνική ομάδα να χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Σκουλίδας με 18 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-36, 48-46, 70-64

Βολές (64/7%), τρίποντα (34.6%) και λάθη σε κομβικά σημεία (18 στο σύνολο) "πλήγωσαν" την Εθνική και δεν της επέτρεψαν να πετύχει το «2 στα 2».

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να κρατήσει τη διάρκεια που επέδειξε στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε γρήγορα με 2-11 στο 4΄ και 4-14 στο 6΄ για να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +6 (10-16).

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...