Σα να μην έλλειψε ποτέ

Στην πρώτη του εμφάνιση στη βασική ενδεκάδα της Μίλαν (σ.σ. στο προηγούμενο ματς με την Τορίνο πέρασε αλλαγή στα τελευταία 5 λεπτά) μετά το σοβαρό τραυματισμό του, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς συνέχισε από εκεί όπου είχε σταματήσει.

Με δύο γκολ του Σουηδού σταρ στο ξεκίνημα των ημιχρόνων, οι «ροσονέρι» πέρασαν το εμπόδιο της Κάλιαρι στην Σαρδηνία (2-0) και διατηρήθηκαν μόνοι τους στην κορυφή της  Serie A μετά από 18 αγωνιστικές.

Βασικός σε όλο το ματς με την φανέλα των γηπεδούχων ήταν ο Μπάμπης Λυκογιάννης, ενώ ο νεαρός μέσος Νίκος Μιχελής, βρέθηκε ξανά στον πάγκο των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος της γειτονικής χώρας.

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι «ροσονέρι», λόγω της αποβολής του Σαλεμάκερς στο 74ο λεπτό, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λάτσιο-Ρόμα             3-0