Σάντος: «Οι παίκτες δεν είναι μηχανές»

Ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε ο Φερνάντο Σάντος. Λίγο μετά το τέλος της νίκης με 2-0 επί της Τσεχίας, για την 3η αγωνιστική του Nations League, ο Πορτογάλος ομοσπονδιακός προπονητής, δήλωσε:

«Η Τσεχία θα μπορούσε να είναι ένα πρόβλημα, αφού η Ισπανία πάλεψε εναντίον της. Στα πρώτα 15-20 λεπτά δεν μπορούσαμε να επιβάλουμε τον ρυθμό μας. Στην συνέχεια, βελτιωθήκαμε και βάλαμε δύο γκολ, αλλά θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την λάμψη μας, αλλά διαχειρισθήκαμε καλά το σκορ. Σε αυτό το σημείο της σεζόν, δεν μπορώ να ζητήσω περισσότερα από τους παίκτες, δεν είναι μηχανές. Κυριαρχήσαμε και είχαμε 6-7 ευκαιρίες για γκολ. Ο Μπερνάρντο Σίλβα (σ.σ. έδωσε δύο ασίστ) βρίσκεται στην κορυφή της καριέρας του και είναι στο top 10 του κόσμου. Τεχνικά και δημιουργικά, συγκαταλέγεται στους δέκα καλύτερους παίκτες στον κόσμο. Οταν ο Τόμας Τούχελ άρχισε να χρησιμοποιεί τον Περέϊρα ως κεντρικό αμυντικό, είχα πει ότι τον προτιμούσα στην μεσαία γραμμή. Ως αμυντικό χαφ, είναι σε κυρίαρχη θέση, αλλά και ως κεντρικός αμυντικός αποδεικνύεται πολύ καλός. Ο 100ος αγώνας μου με την εθνική ομάδα, έχει ιδιαίτερο άρωμα. Και πάνω απ' όλα, μου θυμίζει τις δύο μεγάλες μας νίκες, με την κατάκτηση του Euro 2016 και του Nations League 2019».

Γιάροσλαβ Σίλχαβι (προπονητής της Τσεχίας, στη διάσκεψη μετά τον αγώνα):
«Είχαμε μερικές ευκαιρίες, αλλά δεν πραγματοποιήσαμε, έπρεπε να ήμασταν πιο αποτελεσματικοί. Απέναντι, έχουν εξαιρετικούς παίκτες. Όταν δίνεις ευκαιρία σε μια ομάδα όπως η Πορτογαλία, τιμωρείσαι άμεσα, ακόμα κι αν βασικά έκανες Ένα μικρό λάθος. Σε αυτόν τον όμιλο, η Ισπανία και η Πορτογαλία είναι ομάδες που έχουν λίγες αδυναμίες. Η Ισπανία θέλει πάντα να έχει την μπάλα και η Πορτογαλία σε αφήνει να αναπνεύσεις λίγο με αυτήν, αλλά και στις δύο περιπτώσεις, είναι πολύ επικίνδυνοι. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, είναι ένας απίστευτος παίκτης, ένας σούπερ σταρ. Στην Τσεχία, αγαπάμε το ποδόσφαιρο και φυσικά εκτιμούμε έναν παίκτη σαν αυτόν.»