Σε... φρενήρη κατάσταση η Μπαρτσελόνα

Στους 18 αγώνες διεύρυνε η Μπαρτσελόνα το αήττητο σερί της στη LaLiga, μετά το εμφατικό πέρασμα της με 6-1 από την έδρα της Σοσιεδάδ, για την 28η αγωνιστική.

Οι Καταλανοί ήταν... ασυγκράτητοι στην επίθεση, κυρίως στην επανάληψη, δίνοντας συνέχεια στην «καταδίωξη» της κορυφής και της πρωτοπόρου Ατλέτικο Μαδρίτης, που βρίσκεται στο +4.

Σκόρερ της Μπαρτσελόνα χρίστηκαν οι Γκριεζμάν (37΄), Ντεστ (43΄, 53΄), Μέσι (56΄, 89΄) και Ντεμπελέ (77΄), ενώ το γκολ της... τιμής για τη Σοσιεδάδ το σημείωσε ο Μουγκουρούθα (77΄).

Ρέκορντμαν συμμετοχών της «Μπαρτσα» ο Μέσι

Λουίς Σουάρες και Γιαν Όμπλακ έδωσαν στην Ατλέτικο μά αγχωτική νίκη με 1-0 επί της Αλαβές στη Μαδρίτη. Οι πρωτοπόροι είχαν σχεδόν καθολική υπεροχή, αλλά χρειάστηκε να περιμένουν ως το 53ο λεπτό για να βρουν το γκολ, με τον Τρίπιερ να σεντράρει και τον Σουάρες να πετυχαίνει με κεφαλιά το 19ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα. Λίγο αργότερα ο Γιορέντε είχε δοκάρι, οι «ροχιμπλάνκος» δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς και παραλίγο να το πληρώσουν, όταν ο Σάβιτς υπέπεσε σε ένα εντελώς ανόητο πέναλτι (αγκωνιά στον Ριόχα, ενώ είχε στην κατοχή του τη μπάλα). Ο Όμπλακ, όμως, δήλωσε «παρών», απέκρουσε την εκτέλεση του Χοσέλου και κράτησε την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Μπέτις-Λεβάντε              2-0 (70΄ Φεκίρ, 75΄ Χουάνμι) Αθλέτικ Μπιλμπάο-Εϊμπαρ     1-1 (9' Μπερτσίτσε-17' Κίκε) Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης         1-3 (40' Μίνα-20', 30' Μπενζεμά, 90'+ Ασένσιο) Ουέσκα-Οσασούνα             0-0 Βαγιαδολίδ-Σεβίλη           1-1 (44΄πεν. Ορεγιάνα - 90΄+4 Μπόνο) Χετάφε-Έλτσε                1-1 (60' Ουνάλ-20' Μιλά) Βαλένθια-Γρανάδα            2-1 (4' Βας, 66' Μπλάνκο-90' Σολδάδο) Βιγιαρεάλ-Κάντιθ            2-1 (5' πεν. Μορένο, 68' Μπάκα-70' Φερνάντες) Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές    1-0 (53' Σουάρες) Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα        1-6 (77΄ Μουγκουρούθα - 37΄ Γκριεζμάν, 43΄, 53΄ Ντεστ, 56΄, 89΄ Μέσι, 77΄ Ντεμπελέ)