Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Σήμερα η κλήρωση των ομίλων με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ

Σήμερα  (02/10, 14:00) στην έδρα της UEFA, την Νιόν, είναι προγραμματισμένη η κλήρωση των 12 ομίλων του Europa League 2020/21, όπως και η απονομή του βραβείου στον κορυφαίο παίκτη της διοργάνωσης για την σεζόν 2019/20. 

 Ανάμεσα στις 48 ομάδες θα βρίσκονται και ο ΠΑΟΚ, που δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κράσνονταρ στα play οffs του Champions League, αλλά και  η ΑΕΚ, κάτι απέκλεισε την Βόλφσμπουργκ στα play offs του Europa League.

Δέκα οκτώ ομάδες είχαν εξασφαλίσει απευθείας συμμετοχή, έξι προέρχονται από τα play offs του Champions League μετά τον αποκλεισμό τους, τρεις που επίσης αποκλείστηκαν από την τρίτη προκριματική φάση του Champions League, ενώ οι άλλες 21 προέρχονται από τα play offs του Europa League.
Oι 48 ομάδες θα χωριστούν σε τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας που καθορίζονται από την κατάταξη του συντελεστή του συλλόγου. O ΠΟΑΚ βρίσκεται στο 2ο γκρουπ κια η ΑΕΚ στο 3ο γκρουπ.

Ο ΠΑΟΚ δεν θα βρει στο δρόμο του, τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, την Σπάρτα Πράγας, τη Σλάβια Πράγας, τη Λουντογκόρετς, τη Γιούνγκ Μπόις, τον Ερυθρό Αστέρα, τη Λέστερ, την Καραμπάγκ, τη Σταντάρ Λιέγης και τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Η ΑΕΚ  αποφεύγει τις Φέγενορντ, Ρέιντζερς, Χόφενχαϊμ, Γρανάδα, 'Αλκμααρ, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Μόλντε, Λίντσερ, Χάποελ Μπερ Σεβά και Κλουζ

 Καμία ομάδα δεν μπορεί να παίξει με σύλλογο από τη δική της χώρα.

 

 

 

1ο ΓΚΡΟΥΠ
'Αρσεναλ (Αγγλία)
Τότεναμ (Αγγλία)
Ρόμα (Ιταλία)
Νάπολι (Ιταλία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία)
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Γάνδη (Βέλγιο)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
Σέλτικ (Σκωτία)

2ο ΓΚΡΟΥΠ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Λέστερ (Αγγλία)
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)

3ο ΓΚΡΟΥΠ
Γρανάδα (Ισπανία)
Μίλαν (Ιταλία)
'Αλκμααρ (Ολλανδία)
Φέγενορντ (Ολλανδία)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Ρέιντζερς (Σκωτία)
Μόλντε (Νορβηγία)
Χόφενχαϊμ (Γερμανία)
Λίντσερ (Αυστρία)
Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)
Κλουζ (Ρουμανία)

4o ΓΚΡΟΥΠ
Ζόρια (Ουκρανία)
Λιλ (Γαλλία)
Νις (Γαλλία)
Ριέκα (Κροατία)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία)
Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)
Σίβασπορ (Τουρκία)
Βολφσμπέργκερ (Αυστρία)
Ομόνοια (Κύπρος)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)

    Οι αγώνες στους ομίλους, θα αρχίσουν στις 22 Οκτωβρίου 
ΠΉΓΗ ΑΠΕ

    

Απόψεις

Η Ημέρα Πανελλαδικού Εορτασμού της Εθνικής Αντίστασης που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 25 Νοεμβρίου, ημερομηνία της ανατίναξης της Γέφυρας του Γοργοποτάμου, καθιερώθηκε...

Ενημερωτικά δελτία

Ενημερωθείτε άμεσα από την εφημερίδα μας για τις τελευταίες ειδήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.