Σίξερς - Μπακς 109-118: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καθάρισε το ματς των μεγάλων απουσιών

Επτά πενταδάτοι έλειψαν από τον αγώνα Σίξερς - Μπακς, με το Μιλγουόκι να παίρνει στο φινάλε την νίκη (118-109) και να ανεβαίνει στο 5-6. Καθοριστικός, για ακόμα μία φορά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (31/16/4/2) στην 600η συμμετοχή του στο ΝΒΑ.

Οι μεν στερήθηκαν τέσσερις starters (Μπεν Σίμονς, Σεθ Κάρι, Τομπάιας Χάρις, Τζοέλ Εμπίντ) και τον Ματίς Τάιμπουλ. Οι δε έπαιξαν χωρίς τρεις δικούς τους βασικούς (Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ). Σίξερς και Μπακς έδωσαν ακόμα μία συναρπαστική μάχη τα ξημερώματα της Τετάρτης (10/11), με τους πρωταθλητές να παίρνουν έστω και δύσκολα την νίκη (118-109) που τους ανέβασε στο 5-6 την ώρα που η Φιλαντέλφια έπεφτε στο 8-3.

Μεγάλο ματς από τον πληθωρικό, καθοριστικό και πεισμωμένο Γιάννη Αντετοκούνμπο που γέμισε την στατιστική του με 31 πόντους (12/24 δίποντα, 7/13 βολές), 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ σε 37 λεπτά, χωρίς να κάνει λάθος. Ήταν σπουδαίος στην τέταρτη περίοδο, εξίσου σπουδαίος ήταν και ο Γκρέισον Άλεν που συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις (25 πόντοι, 3/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές), την ώρα που ο Μπόμπι Πόρτις πρόσφερε double-double (19/10).

Όλα αυτά στην 600η συμμετοχή του Greek Freak στο ΝΒΑ, στην οποία μπήκε με αριθμούς που ουδείς έχει γράψει στην ιστορία της Λίγκας. Έγινε επίσης ο τέταρτος με τουλάχιστον 600 αγώνες με την φανέλα των Μπακς πίσω από τους Τζούνιορ Μπριτζμαν, Σίντνι Μονκρίφ, Μπομπ Ντάντριτζ. Τι βραδιά... Το Μιλγουόκι την έκλεισε με μόλις 8 λάθη και 10 φάουλ (2 στο πρώτο, 8 στο δεύτερο μέρος), την ώρα που οι 76ers μετρούσαν 21 ασίστ για 7 λάθη και διπλάσια φάουλ απ' τους αντιπάλους τους.

Στο 8-4 έπεσε η Φιλαντέλφια, που πήρε 31 πόντους από τον Ταϊρίς Μάξι, 20 από τον Σέικ Μίλτον και ένα λαμπερό double-double από τον Αντρέ Ντράμοντ (17 πόντοι, 8/13 δίποντα, 1/2 βολές, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ σε 33 λεπτά), πάλεψε πολύ περισσότερο απ' όσο θα περίμενε κανείς, έκανε συγκλονιστική προσπάθεια, αλλά δεν είχε στο τέλος έναν παίκτη για να την ξεκολλήσει. Απογοητευτικός ο Φουρκάν Κορκμάζ με 5 πόντους από 2/18 σουτ, εντυπωσιακός ο παγκίτης Τζορτζ Νιάνγκ που έβαλε 21 πόντους κάνοντας σημαντική ζημιά με τα περιφερειακά του σουτ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, που νίκησαν τους Σίξερς για 21η φορά σε 26 αγώνες με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο δυναμικό τους, αυτός με τους Νικς στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν τα ξημερώματα της Πέμπτης 11 Νοεμβρίου στις 02:30.

Ο αγώνας

Με τους Χιλ, Χόλιντεϊ, Άλεν, Πόρτις, Αντετοκούνμπο άνοιξαν τον αγώνα οι Μπακς, που είδαν τον πρώτο και τον τρίτο να κάνουν την περισσότερη δουλειά στο σκοράρισμα με 5 και 4 πόντους στο πρώτο τετράλεπτο. Όταν, όμως, ο Μάξι πήρε προσπάθειες και έφτασε τους 12 πόντους για το 26-20, τα πράγματα έγιναν κάπως περίπλοκα για το Μιλγουόκι που είδε καλά σουτ να μπαίνουν και να βγαίνουν και την ίδια ώρα αναζητούσε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην άμυνα. Οι Νιάνγκ - Οτζελέγε έβαλαν από δύο τρίποντα για το 34-30, ο Μάξι πήγε στον πάγκο με 17 πόντους και το 39-30 της περιόδου προβλημάτιζε τα Ελάφια.

Τα σουτ του Νιάνγκ έκαναν τεράστια ζημιά στο Μιλγουόκι, ο Γιάννης πάλευε, πίεζε, προσπαθούσε να αλλάξει την ροή του αγώνα αλλά δεν τα κατάφερνε και οι γηπεδούχοι κράτησαν με άνεση ένα διψήφιο προβάδισμα, μέχρι οι Μπακς να τρέξουν ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 για να μειώσουν στο καλάθι (48-45) λίγο μετά από τα μέσα του δεύτερου δωδεκαλέπτου. Πέρασαν και μπροστά με 58-56, έδειξαν ότι έστω και δύσκολα μπορούν να πάρουν το ματς, ακόμη όμως δεν είχαν παίξει το μπάσκετ που μπορούσαν και το μπάσκετ που ήθελαν. Το δεύτερο φάουλ τους στο πρώτο μέρος (!) έγινε στα 39" πριν από το ημίχρονο, όταν οι Σίξερς εκτέλεσαν τις πρώτες τους βολές και γενικώς ο Μπουντενχόλζερ δεν έβλεπε ένταση, αποφασιστικότητα και πείσμα.

Ένα γκολ-φάουλ του Πόρτις και ένα λέι-απ του Χόλιντεϊ έβαλαν τους Μπακς στο +8 (66-58) στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον Ντοκ Ρίβερς να είναι εκνευρισμένος και να καλεί timeout μετά από μόλις 38 δευτερόλεπτα. Το Μιλγουόκι είχε πάρει το momentum, ο Γιάννης χτυπούσε ξανά και ξανά την άμυνα των γηπεδούχων, ο Νουόρα έγραψε το 74-82 αλλά και πάλι ένα σερί ισορρόπησε τον αγώνα. Το έκαναν οι Σίξερς με τον Γιάννη στον πάγκο, όταν ισοφάρισαν στο 87-87 δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, πριν ο Ντάνι Γκριν τους βάλει και μπροστά στο σκορ (90-89) σε ένα πραγματικά τρελό δωδεκάλεπτο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο χέρι-χέρι, με τον Αντετοκούνμπο να κάνει τη δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, να πηγαίνει στον πάγκο για μερικές ανάσες και να βλέπει τους Σίξερς να παίρνουν ξανά το προβάδισμα. Γύρισε με το σκορ στο 100-99, έξι λεπτά πριν από το φινάλε, έβγαλε άμυνες και ασίστ, είδε τους Πόρτις - Κόνατον να σκοράρουν από ένα τρίποντο για το 102-107, έβαλε βολές για το 107-11 στο 46', μπλόκαρε λέι-απ του Μάξι και έδωσε την τέταρτη ασίστ για το πέμπτο τρίποντο του Άλεν (107-114). Η τέταρτη περίοδος του Γιάννη ήταν σπουδαία, αυτός κάρφωσε για το 109-116, αυτός έβαλε την υπογραφή στην πέμπτη νίκη των Μπακς σε 11 αγώνες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-30, 58-61, 93-91, 109-118

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΙΞΕΡΣ (Ρίβερς): Κορκμάζ 5 (1/6 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ριντ 6 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ντράμοντ 17 (8/13 δίποντα, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μίλτον 20 (6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάξι 31 (8/15 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριν 9 (3/9 τρίποντα), Νιάνγκ 21 (5), Μπάσι

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Άλεν 25 (3/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (12/24 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/13 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Πόρτις 19 (2/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Χιλ 8 (1), Χόλιντεϊ 8 (4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κόνατον 8 (2), Οτζελέγε 11 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Νουόρα 8 (4/4 δίποντα), Ρόμπινσον

Τα ομαδικά στατιστικά των Φιλαντέλφια Σίξερς: 28/59 δίποντα, 14/44 τρίποντα, 11/12 βολές, 56 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 29/56 δίποντα, 15/39 τρίποντα, 15/21 βολές, 63 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 8 λάθη, 10 φάουλ