Σπουδαία «διπλά» για Εργοτέλη, Παναχαϊκή και Διαγόρα

Απουσίασε η ισοπαλία από τα τέσσερα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής της Super League 2 που διεξήχθησαν την Κυριακή (31/1). Εργοτέλης, Παναχαϊκή και Διαγόρας Ρόδου πέτυχαν σημαντικές εκτός έδρας νίκες, ενώ μόνο ο Ιωνικός υπερασπίστηκε την έδρα του.

«Χρυσή αλλαγή» ο Πατρινός, σημείωσε το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΕ Καραϊσκάκη και Εργοτέλη. Στο 20’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και παρέμβαση του Μαραθωνίτη, με διαγώνιο πλασέ ο Λόβριτς έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κατσιμήτρου. Στο 64’ ο Πατρινός, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-1. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Λουίς Φελίπε των γηπεδούχων.

Η Παναχαϊκή από το πρώτο ημίχρονο «κλείδωσε» τη νίκη στο AEL FC Arena. Πέτυχε δυο γκολ με τους Κουσκουνά και Γιούση και δεν πτοήθηκε παρά την αποβολή του Λαρέα στο 47’. Ο Απόλλων Λάρισας δεν μπόρεσε ούτε να μειώσει, με τον Αθανασιάδη από την άσπρη βούλα να σημαδεύει το δοκάρι του Κολοβούρη στο 66’. Δέχθηκε, μάλιστα, και τρίτο γκολ από τον Κόκα στις καθυστερήσεις.

Ο Διαγόρας πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Δράμα. Ο Μπαστακός με σουτ άνοιξε το σκορ και ο Κοντοχρήστος με απευθείας φάουλ «σφράγισε» τη νίκη για τους Ρόδιους, αφήνοντας στο «μηδέν» τη Δόξα μετά από δύο αγώνες.

Στη Νίκαια ο Ιωνικός έκαμψε με 2-1 την αντίσταση του ΟΦ Ιεράπετρας. Με σουτ ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ αλλά η ομάδα της Κρήτης ισοφάρισε με τον Μπαράτα πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Τη λύση έδωσε για τους γηπεδούχους ο Αμπούντ-Ομάρ.