Στάση «Αγρίνιο» για τον Παναθηναϊκό, 0-0 με τον Παναιτωλικό - Παραπέμπεται ο βοηθός

Ένας ψυχωμένος, δυνατός και πολύ καλός σε επίπεδο τακτικής Παναιτωλικός υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό να αφήσει δύο πολύτιμους βαθμούς στο Αγρίνιο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 των «πρασίνων», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά... ζωηρό, με τον Στιλ να μπλοκάρει στο δεύτερο λεπτό στην προβολή του Κλέσιο, τον Μπεργκ να σουτάρει στο 5΄ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, τον Στιλ και πάλι να κρατά το «μηδέν» αποκρούοντας σε κόρνερ το σουτ του Τομανέ και το συνάδελφό του στην απέναντι εστία να βγάζει εντυπωσιακά την μπάλα κόρνερ στην προσπάθεια του Λουντ.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός έπεσε λίγο και οι φάσεις λιγόστεψαν, αφού και οι δύο ομάδες έτρεχαν και πίεζαν πολύ παντού στο γήπεδο. Ωστόσο, στο 43ο λεπτό ο βοηθός σήκωσε λανθασμένα τη σημαία του για οφ σάιντ στον Μπεργκ, αφού ο Σουηδός καλυπτόταν, με αποτέλεσμα να μη μετρήσει στη συνέχεια το γκολ του Λουντ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Στραματσόνι πατούσαν καλύτερα και για ένα εικοσάλεπτο πίεσαν αρκετά τους γηπεδούχους. Στο 63΄ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Κυριακίδης απέκρουσε με τα πόδια προ του Μπεργκ και στη συνέχεια εξουδετέρωσε και το (εκτός περιοχής) πλασέ του Λουντ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κερδίζουν τις προσωπικές μονομαχίες και να πηγαίνουν πρώτοι στην μπάλα και στο 68΄ έχασαν νέα ευκαιρία: ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Κυριακίδης μπερδεύτηκε προς στιγμή και στη συνέχεια η κεφαλιά του Λουντ αποκρούστηκε από τον Τομανέ στη γραμμή.

Κάτι η κόπωση, λίγο οι αλλαγές, ο ρυθμός του Παναθηναϊκού ατόνησε στη συνέχεια, με τον Ιταλό τεχνικό του να περνά για το τελευταίο δεκάλεπτο και δεύτερο επιθετικό στο πλάι του Μπεργκ, τον Ρινάλντι, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης):
 Κυριακίδης, Μύγας, Τσοκάνης,Κούσας, Ροντρίγκες, Μάκος, Μάρκο Πάουλο, Κλέσιο (82΄ Λουίς Ρότσα), Ουάρντα (70΄ Μουνιός), Φερέιρα (69΄ Μαρκόφσκι), Τομανέ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι):
Στιλ,Μέστο, Ιβανόφ, Μολέντο, Κουλιμπαλί, Λεντέσμα, Ζέκα, Γουακάσο (65΄ Βιγιαφάινες), Λουντ (74΄ Εμποκού), Μπεργκ, Ιμπάρμπο (82΄ Ρινάλντι).

Παραπέμπεται ο βοηθός Λάμπρου

Σε διαθεσιμότητα οδεύει ο βοηθός Βασίλης Λάμπρου από την Ανατολική Αττική για τις υποδείξεις του στον αγώνα του Παναιτωλικού με τον Παναθηναϊκό, το Σάββατο 24/9 στο Αγρίνιο.

Ο διεθνής παρατηρητής και παλιός αρχιδιαιτητής Γιώργος Μπίκας του καταλογίζει δύο οφσάιντ που κακώς - όπως υποστηρίζει - υπέδειξε: στον Λουντ στο 17ο λεπτό και στον Μπεργκ στο 43ο.

Στην εξέλιξη της δεύτερης φάσης οι «πράσινοι» σκόραραν αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Μετά το τέλος του  αγώνα ο Παναθηναϊκός σχολίαζε την εμφάνιση του Β. Λάμπρου σημειώνοντας… «να  τον χαίρονται οι εκπαιδευτές του τον εκπαιδευόμενο σε σοβαρά λάθη βοηθό διαιτητή Λάμπρου», αφήνοντας αιχμές για τον υπεύθυνο ανάπτυξης διαιτησίας (και επιδιαιτητή της επιτροπής ορισμού) Κύρο Βασάρα, την παραίτηση του οποίου έχει ζητήσει στο παρελθόν.

Ο Λάμπρου, προβιβάστηκε από την Ένωση Ανατολικής Αττικής στον πίνακα της Super League τον Αύγουστο του 2015 μαζί με τον Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ.