Στην Μπαρτσελόνα το ντέρμπι των ανατροπών

Με τεράστια ανατροπή, η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της, δημιουργώντας τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της Euroleague (Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Αρμάνι με ρεκόρ 8-2). Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 81-73 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην πέμπτη ήττα της.

Οι γηπεδούχοι είδαν τους Ρώσους να επιστρέφουν από το -11 (38-27 στο 20΄), μετά από ένα ασύλληπτο επιμέρους σκορ 33-13 στην τρίτη περίοδο, το οποίο συνοδεύτηκε από «βομβαρδισμό» τριπόντων, και να προσπερνούν στο σκορ με 60-51 στο 30΄. Ωστόσο, με τον Νίκολα Μίροτιτς να σημειώνει τους 12 από τους 21 συνολικά πόντους του στον... επίλογο του αγώνα, δίνοντας το σάλπισμα της αντεπίθεσης, οι Ισπανοί απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 30-13 στην τέταρτη περίοδο, επαναφέροντας την τάξη και κόβοντας πρώτοι το... νήμα του τερματισμού.

Κορυφαίος των νικητών, που είδαν τον Νικ Καλάθη (10π.7ασ., 2κλ.) να απενεργοποιείται στην τέταρτη περίοδο με πόνους στην αριστερή γάμπα, ο Νίκολα Μίροτιτς, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Μπράντον Ντέιβις (14π.), Κάιλ Κούριτς (13π.) και Ρόκας Γιακουμπάιτς (11π.). Από την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Γιόχαμ Φόγκτμαν (21 πόντοι, 6/10 τρίποντα), ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε απολογισμό στην επιστροφή του στην ενεργό δράση, μετά τον τραυματισμό του στην πρεμιέρα, 1 πόντο, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73