Στην Premier League... - Ο Χάρι Κέιν σπάει τα ρεκόρ, γλίτωσε στο 91' η Μ.Γιουνάιτεντ, 5άρα η Λίβερπουλ

Ιστορία και μάλιστα εις διπλούν «έγραψε» ο Χάρι Κέιν, οδηγώντας την Τότεναμ σε νίκη 5-2 επί της Σαουθάμπτον, στο ξεκίνημα της παραδοσιακής "Boxing Day".

Με τα τρία γκολ που πέτυχε στην αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής, ο διεθνής επιθετικός ξεπέρασε τον Λιονέλ Μέσι και εξασφάλισε τον άτυπο τίτλο του πρώτου σκόρερ μέσα στο ημερολογιακό έτος, φτάνοντας τα 56 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις, συλλόγων και εθνικών ομάδων.

Παράλληλα, ο Κέιν ολοκλήρωσε το 2017 με 39 γκολ στην Premier League, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Αλαν Σίρερ, ο οποίος είχε σημείωσει 36 γκολ με τη φανέλα της Μπλάκμπερν, το 1995.

Ο σέντερ φορ της Τότεναμ πέτυχε παράλληλα δεύτερο χατ-τρικ μέσα σε τέσσερις ημέρες, αφού είχε «βρει» τρεις φορές δίχτυα και στο ματς του περασμένου Σαββάτου (23/12) με την Μπέρνλι.

Ο Τζέσε Λίνγκαρντ γλίτωσε από χριστουγεννιάτικο... στραπάτσο τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, διασώζοντας το βαθμό της ισοπαλίας για τους «κόκκινους διαβόλους» απέναντι στη Μπέρνλι (2-2). Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο, από τέρματα των Μπαρνς μόλις στο 3΄ και του Ντεφούρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 36΄.

Ο Σουηδός, που μπήκε σαν αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, μείωσε με «τακουνάκι» στις αρχές του β΄ μέρους (κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο ίδιος είχε χάσει το... άχαστο) και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με σουτ από το ύψος της περιοχής, διατηρώντας τη Γιουνάιτεντ μόνη στη δεύτερη θέση της κατάταξης, πολύ μακριά φυσικά από την ασυναγώνιστη Μάντσεστερ Σίτι.

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι... σπατάλησε ένα ημίχρονο απέναντι στην Μπράιτον, αλλά η κεφαλιά του Μοράτα έδωσε τη λύση με το ξεκίνημα του β΄ μέρους και ο Μάρκος Αλόνσο διαμόρφωσε λίγο αργότερα το τελικό 2-0, που φέρνει τους «μπλε» έναν βαθμό πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Γουότφορντ, αν και βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ, νίκησε 2-1 τη Λέστερ, με τον Χοσέ Χολέμπας να παρακολουθεί την αναμέτρηση από τον πάγκο και τον Ορέστη Καρνέζη να βρίσκεται εκτός 18άδας. Απίθανη εξέλιξη, τέλος, είχε το ντέρμπι της ουράς, μεταξύ της Μπόρνμουθ και της Γουέστ Χαμ.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν 2-1 ως το 81΄, ο Μάρκο Αρναούτοβιτς με δύο γκολ «γύρισε» το ματς για τα «σφυριά», αλλά στις καθυστερήσεις ο Κάλουμ Γουίλσον διαμόρφωσε το τελικό 3-3, που διατηρεί πάντως τη Μπόρνμουθ στη ζώνη του υποβιβασμού, ένα βαθμό πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της.

Εύκολο έργο είχε η Λίβερπουλ απέναντι στην ουραγό Σουόνσι, στο τελευταίο αποψινό παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Premier League. Οι «ρεντς» συνέτριψαν με 5-0 τους «κύκνους» και διατηρούνται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.