Στην Primera Division... - Η Σεβίλη σόκαρε τη Ρεάλ, επιτέλους χαμόγελα στο «Μεστάγια»

Σοκ για τη Ρεάλ η οποία όχι μόνο κρατούσε τη νίκη μέσα στο Σάντσες Πιθχουάν μέχρι το 85ο λεπτό, αλλά γνώρισε την ήττα από Σεβίλη.

Συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε ο Ρονάλντο με πέναλτι στο 67', όμως ο Ράμος με αυτογκόλ έφερε τον αγώνα στα ίσα και ο Γιόβετιτς χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα.

Η Βαλένθια νίκησε στο πρωτάθλημα ύστερα από τρεις μήνες και η ελπίδα ξαναζέστανε τις καρδιές των φίλων της. Οι «νυχτερίδες» επιβλήθηκαν στο «Μεστάγια» με 2-1 της Εσπανιόλ, πιο εύκολα από όσο δείχνει το σκορ και απομακρύνθηκαν τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Μάρτιν Μοντόγια σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα στο 17ο λεπτό, για να διπλασιάσει ο Σάντι Μίνα στο 73΄. Οι γηπεδούχοι φαίνονταν να έχουν κλειδώσει τη νίκη, όμως ο Νταβίντ Λόπεθ μείωσε στο 86΄ και ξανάβαλε στην... πρίζα τη Βαλένθια, η οποία όμως αυτή τη φορά κράτησε τη νίκη.

Με γκολ του Νεμάνια Ραντόγια στο 89ο λεπτό, η Θέλτα επικράτησε στο «Μπαλαϊδος» 1-0 της Αλαβές. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 46΄, λόγω αποβολής του Φεντάλ.

Νικηφόρα, με 3-2 πέρασε η Εϊμπάρ από τη Χιχόν απέναντι στη Σπόρτινγκ μειώνοντας στν ένα βαθμό την απόσταση που τη χωρίζει από τη Θέλτα. Δυσαρεστημένες άφησε Γρανάδα και Οσασούνα η ισοπαλία 1-1 στην Ανδαλουσία, στο ντέρμπι ουραγών, της 18ης αγωνιστικής στην Primera Division. H Γρανάδα έμεινε με 10 παίκτες στο 73ο λεπτό όταν αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ουτσε Ενρί Αγμπό.