"Λευκή" ισοπαλία στο ΔΑΚ ανάμεσα σε ΠΑΣ Λαμία και Παναιτωλικό

Ισόπαλο, χωρίς τέρματα, ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του ΠΑΣ Λαμία με τον Παναιτωλικό που διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας (7/10) στο ΔΑΚ και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής της SUper League 1.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Βάντερσον στο 62', ωστόσο σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την ανωτερότητά της και να πάρει την πρώτη φετινή νίκη της.

Ωστόσο, το γεγονός που προβλημάτισε για μία ακόμη φορά τους φιλάθλους της ομάδας, δεν είναι άλλο από το γεγονός πως οι "κυανόλευκοι" δεν μπορούν να βρουν το... εύκολο γκολ ενώ για ένα ακόμη ματς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τον παράγοντα έδρα με αποτέλεσμα να αναδειχθεί και πάλι ισόπαλη κόντρα σε αντίπαλο που έπρεπε να πάρει τη νίκη.

Με το βαθμό αυτό, η Λαμία έφτασε τους 4 πόντους ενώ ο Παναιτωλικός πήρε τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ταϊρόν, Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον

Στον πάγκο της Λαμίας βρίκσονται οι: Κατσίκας, Τζανετόπουλος, Βασιλόγιαννης, Τουράμ, Μπαχανάκ, Σάλιακας, Μπουλούλης.

Παναιτωλικός (Λουίς Κάστρο): Γιαννακόπουλος, Μοράρ, Σανιά, Ντάλσιο, Ντίας, Λουσέρο, Μπάλμπι, Ρομάν, Σιέστεντ, Ταχάρ, Μαρσάλ.

Στον πάγκο του Παναιτωλικού οι: Θεοδωρόπουλος, Ντουάρτε, Αριγίμπι, Μιμίτο, Τσιγγάρας, Παρράς, Μπάιροβιτς.

1' Έναρξη του αγώνα

2' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για την ομάδα της Λαμίας με τον Ταϊρόν να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Γιαννακόπουλο να παραχωρεί το κόρνερ.

10' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς και για τον Παναιτωλικό, με τον Μπάλμπι να εκτελεί το κόρνερ, τον Λουσέρο να πιάνει την κεφαλιά και τον Βελλίδη να παραχωρεί ενστικτωδώς το κόρνερ, πραγματοποιώντας εκπληκτική απόκρουση.

14' Απευθείας εκτέλεσεη φάουλ του Μοράρ για τον Παναιτωλικό, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Βελλίδης.

17' Ο Καραμάνος βρήκε με το κεφάλι τον Δημούτσο που έκανε το σουτ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή με τον Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει.

18' Νέα καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Ρόμανιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά και πάλι ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

23' Νέα καλή επίσκεψη της Λαμίας στα καρέ του Παναιτωλικού, με τον Δημούτσο να μπαίνει στην περιοχή, να πλασάρει από δύσκολη θέση, αλλά ο Γιαννακόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

28' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Αντέτζο εκτέλεσε φάουλ (που κέρδισε ο ίδιος από μαρκάρισμα του Μοράρ) από το χώρο του κέντρου, ο Καραμάνος με το κεφάλι βρήκε τον Ρόμανιτς, που με ωραίο τρόπο μέσα στην περιοχή απαλλάχθηκε από το μαρκάρισμα του Σανιά και έκανε το γυριστό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Γιαννακόπουλου.

37' Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μοράρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Αντέτζο να παραχωρεί το κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Μπάλμπι, ο Ντάλσιο αν και μπήκε στη φάση δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά και μετά από ολιγωρία της "κυανόλευκης" άμυνας, ο Βελλίδης παραχώρησε νέο κόρνερ σε μια επικίνδυνη φάση για τα καρέ του.

44' Ο Ρόμανιτς θέλησε να εκμεταλλευθεί λάθος γύρισμα αμυντικού του Παναιτωλικού, αλλά άνοιξε περισσότερο απ' όσο έπρεπε τη μπάλα με τον Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

50' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τουράμ πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

58' Πρώτη καλή στιγμή για τη Λαμία στην επανάληψη όταν ο Καραμάνος δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει.

61' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Αριγίμπι πέρασε στη θέση του Ρομάν.

62' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ όταν από πλάγιο του Σκόνδρα, οι αμυντικοί του Παναιτωλικού έδιωξαν τη μπάλα και αυτή έφτασε στον Βάντερσον, με τον αρχηγό της Λαμίας να δοκιμάζει το σουτ από μακριά και τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Γιαννακόπουλου. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Καραμάνος πήρε το "ριμπάουντ", έκανε το σουτ με τον Μαρσάλ να διώχνει.

65' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Βύντρα.

73' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ. Ο Ρόμανιτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Καραμάνο να κάνει την κεφαλιά και τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει. Στην επαναφορά, η μπάλα πήγε στον Τουράμ και αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

73' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μιμίτο πέρασε στη θέση του Μαρσάλ.

74' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, όταν ο Καραμάνος έδωσε ωραία στον Ρόμανιτς που μπήκε από τα αριστερά, έκανε το πλασέ αλλά ο Γιαννακόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε ξανά.

77' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε πέρασε στη θέση του Ντίας.

84' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Σκόνδρα.

87' Κεφαλιά του Βασιλόγιαννη για τη Λαμία, απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος.

88' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Αριγίμπι ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Σάλιακα, και από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης.