Στους «4» του κόσμου η Εθνική

Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης, πήρε η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο και μέσα από την άμυνα έφτασε εύκολα στη νίκη με 70-59 επί της Ισπανίας, στο κλειστό «Δύο Αοράκια», για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στους «4» (4/7, 20:30), η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου καλείται να πετύχει την υπέρβαση απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, Εθνική ομάδα των ΗΠΑ.

Κίνηση «ματ» ήταν η απόφαση του ομοσπονδιακού τεχνικού να χαμηλώσει το σχήμα στην τρίτη περίοδο και να «βγάλει» το δεκάλεπτο χωρίς «καθαρόαιμο» σέντερ. Η Εθνική εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας σε αυτό το διάστημα και με σεμιναριακή άμυνα στον... επίλογο του αγώνα δεν απειλήθηκε. Ντόρσεϊ (14π), Χαραλαμπόπουλος (14π., 9ρ.) και Μήτογλου με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (11) και ριμπάουντ (11) οι «ήρωες» της αποψινής αναμέτρησης.

Οι δυνατές άμυνες και η αστοχία από τα 6.75 και για τις δύο ομάδες είχαν την τιμητική τους στο πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου βρήκε το σκορ στο 26-26. Η Ισπανία βασίστηκε σε αυτό το διάστημα στον Γιακούνμπα Σίμα, με τον σέντερ των «φούριας ρόχας» να δίνει ρεσιτάλ κοντά στο καλάθι, να σημειώνει τους 16 από τους 26 πόντους της ομάδας του στο ημίχρονο και να μαζεύει 6 ριμπάουντ. Αυτός, άλλωστε, ήταν που με το... καλημέρα της πρώτης περιόδου έδωσε αέρα 6 πόντων στην Ισπανία (12-6), μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα και διαδοχικούς πόντους. Ωστόσο, όταν η Εθνική έσφιξε την άμυνα και είδε τα μπλοκ άουτ να λειτουργούν κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά και να προσπεράσει στο 13΄ (14-17), μετά από σερί 5-0 και τον Σταμάτη να ευστοχεί στο μοναδικό τρίποντο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στο πρώτο ημίχρονο σε 10 προσπάθειες.

Χωρίς «καθαρόαιμο» σέντερ στην τρίτη περίοδο η Εθνική έγινε πιο ευέλικτη. Παράλληλα, η άμυνα εξουδετέρωσε τον Σίμα, ο Τολιόπουλος διακρίθηκε σε οργάνωση, εκτέλεση και δημιουργία, ο Χαραλαμπόπουλος βρήκε λύσεις από τα 6.75 και με τον Ντόρσεϊ να κερδίζει τις μάχες στο "ένας εναντίον ενός" το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με 4/5 τρίποντα μέχρι το 28΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με +13 πόντους (37-50). Η άμυνα κράτησε τη διψήφια διαφορά και η Εθνική μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +10 (41-51). Με την ελληνική άμυνα να κυριαρχεί, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν αγχώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Έλληνες διεθνείς να πανηγυρίζουν με τη λήξη του αγώνα και τον φωτεινό πίνακα να γράφει το τελικό 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 41-51, 59-70

* Σε αναμετρήσεις της προημιτελικής φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος μπάσκετ των Εφήβων, το οποίο φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: