Στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας Παναθηναϊκός και Πλατανιάς

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο, αφού, στον αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, νίκησε 4-0 στα Περιβόλια Χανίων τον Κισσαμικό. Ο πρώτος αγώνας στη Λεωφόρο είχε λήξει 3-0 υπέρ των «πράσινων», οι οποίοι προκρίθηκαν με συνολικό σκορ 7-0 και θα αντιμετωπίσουν στους «8» τον Αστέρα Τρίπολης. Σκόρερ οι Κλωναρίδης στο 42΄, Χατζηγιοβάνης στο 57΄, Πίσπας στο 78΄ και Μπουμάλ στο 79΄.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έδωσε άμεσα στον Βίκτορα Κλωναρίδη την ευκαιρία να αγωνιστεί μετά την προ διημέρου επιστροφή του στον Παναθηναϊκό, ο οποίος και φρόντισε να τον αποζημιώσει με τον καλύτερο τρόπο, αφού όχι μόνο σκόραρε στο ντεμπούτο του, αλλά πραγματοποίησε και εξαιρετική εμφάνιση. Παράλληλα, ο Ουζουνίδης έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστούν και σε άλλους Έλληνες παίκτες, οι οποίοι δεν είχαν μέχρι τώρα αρκετό χρόνο συμμετοχής. Μάλιστα, το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 παίκτες που προέρχονται από τις ακαδημίες της ομάδας (Χατζηγιοβάνης, Μίγγος, Πίσπας, Μαρινάκης).

Ο Κισσαμικός δεν ήλπιζε φυσικά σε πρόκριση μετά την βαριά ήττα στο πρώτο ματς, αλλά ήθελε ένα καλό αποτέλεσμα απέναντι στον μεγάλο αντίπαλό του, που ήταν καλύτερος όμως σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και νίκησε δίκαια.

Η πρώτη καλή «διπλή» ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 16ο λεπτό, όταν ο Πολίτης απέκρουσε διαδοχικά σουτ των Ρινάλντι και Κλωναρίδη μέσα από την περιοχή, ενώ στο 20΄ κεφαλιά του Ρέις από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Στη συνέχεια ο Κισσαμικός ανέβασε την απόδοσή του και προσπάθησε να βγει μπροστά κι έγινε για πρώτη φορά επικίνδυνος στο 27', όταν τακουνάκι του Στογιάνοφ δεν αιφνιδίασε τον Στιλ, όπως και στο 41΄ σουτ του Βλάχου.

Αμέσως μετά (42΄) ήλθε το γκολ για τον Παναθηναϊκό, όταν από λάθος του Γιαλούση ο Κλωναρίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Λίγο νωρίτερα, παραλίγο να σημειωνόταν αυτογκόλ για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Χουλτ προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα με το κεφάλι στον Στιλ, χωρίς να έχει δει ότι ο τερματοφύλακάς του έβγαινε για να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 45΄ ο Πολίτης είχε ακόμη μία απόκρουση, αυτή τη φορά όταν έκοψε σε «τετ α τετ» τον Ρινάλντι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός σημείωσε και δεύτερο τέρμα στο 57΄ με κοντινό πλασέ του Χατζηγιοβάνη μετά από σέντρα του Κλωναρίδη. Ακολούθησε το 3-0 με τον Πίσπα στο 78΄, όταν πλάσαρε τον Πολίτη μετά από κάθετη πάσα του Μπουμάλ. Ο τελευταίος ήταν σκόρερ του τέταρτου τέρματος των «πράσινων» στο αμέσως επόμενο λεπτό (79΄), όταν, από κακή μεταβίβαση της μπάλας από τον Πολίτη, μπήκε στην περιοχή και τον πλάσαρε για να κάνει το 0-4.

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Μαρτίνεθ, Μπολάκης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Πολίτης, Μπολάκης, Παντελάκης, Γιαλούσης, Τσοντάκης, Ενγκουέμ, Μαρτίνεθ, Βλάχος, Ποκόνγκ, Μαντζής, Στογιάνοφ (69΄ Κίκε).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Χουλτ, Μολέδο (66΄ Κουτρουμπής), Ευαγγέλλου, Μαρινάκης, Ρέις, Ζέκα (61΄ Μίγγος), Μπουμάλ, Χατζηγιοβάννης, Κλωναρίδης (58΄ Πίσπας), Ρινάλντι.

Στους προημιτελικούς του Κυπέλλου και ο Πλατανιάς

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Πλατανιάς εξασφάλισε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας. Στον δεύτερο αγώνα για τη φάση των «16» που έγινε στους «Ζωσιμάδες» με τον ΠΑΣ, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επιβλήθηκε με 2-1 στη διαδικασία της παράτασης αποτέλεσμα που την έστειλε στους «8» της διοργάνωσης μετά το υπέρ τους 1-0 στα Περιβόλια.

Αν και με 10 παίκτες από το 65΄(αποβλήθηκε ο Μπέριος) οι γηπεδούχοι με το γκολ του Ζάιρο στο 84΄ έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου με πέναλτι του Γιορέντε στο 114΄ έγινε το 1-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 120΄ ο Μανούσος. Στην φάση των «8» ο Πλατανιάς θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, ΑΕΚ-Λεβαδειακός (το ματς βρίσκεται σε εξέλιξη).

Οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα με πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, κυρίως του ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά δεν είχαμε σκορ. Ο Πλατανιάς από νωρίς βγήκε δυνατά στην επίθεση με στόχο το τέρμα που θα του έδινε προβάδισμα για την πρόκριση. Έτσι στο 1΄ και στο 4΄ ο Μανούσος έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα από καλές θέσεις. Στο 10΄ ο Περιστεριδης είπε όχι σε δυνατό σουτ του Μπανανά, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό σε κεφαλιά του Μαραγκού από κόρνερ του Γιορέντε, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ. Στο 23΄ είχαμε νέα σημαντική ευκαιρία για τον Πλατανιά, όταν ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή και μόνος απέναντι στον Περιστερίδη δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού ο πορτιέρε των γηπεδούχων έδιωξε με τα πόδια.

Ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του και στο 31΄ έφθασε στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, όταν σε σουτ από πλάγια του Βιδάλ, ήρθε από πίσω ο Γιάκος και από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού με προβολή την έστειλε ψηλά άουτ. Στο 43΄ συρτό μακρινό σουτ του Γαρουφαλιά περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοκκαλά.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΣ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πίεσε τους φιλοξενούμενους μέσα στην περιοχή τους. Έτσι στο 58΄ δυνατό σουτ του αμαρκάριστου Ζάιρο από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κοκκαλάς. Στο 65΄ ο Μπέριος έδιωξε την μπάλα με το χέρι πάνω στη γραμμή σε σουτ του Γιακουμάκη και είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μανούσος και έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Περιστερίδη για να ακολουθήσει στη επαναφορά σουτ του Γιακουμάκη άουτ και να χαθεί η μεγάλη ευκαιρία των Κρητικών να σκοράρουν.

Ο ΠΑΣ αν και με 10 παίκτες προσπάθησε για το γκολ και τα κατάφερε στο 84΄ με τον Ζάιρο ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κοπκαλά από μεταβίβαση του Κόντε και με πλασέ έγραψε το 1-0.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και στο επιπλέον ημίωρο, το οποίο «σφραγίστηκε» από το δεύτερο πέναλτι που υπέδειξε ο Δελφάκης (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι για την απόφαση του ρέφερι) υπέρ του Πλατανιά και το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γιορέντε στο 114΄. Ακριβώς στο 120΄ ο Μανούσος πήρε το αίμα του πίσω για το πέναλτι που έχασε στην  κανονική διάρκεια του ματς και με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-1.

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Βιδάλ, Κούτρης, Γαρουφαλιάς / Κάργας, Μπανανά

Κόκκινες: Μπέριος 65΄

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκη): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (27΄ Γιάκος), Νικολιάς (55΄ Κόντε), Ναδάλες (69΄ Σκόνδρας), Βιδάλ, Ζάιρο.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κάργας, Μπανανά, Πριντέντα (54΄ Στάθης), Βάντερσον, Μαραγκός, Μουνάφο, Γιορέντε, Αποστολόπουλος (64΄ Σίγκνεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης (79΄ Στανισάβλιεβιτς).