Super League: Δεν χάνει ο Λεβαδειακός, φωνάζει ο ΠΑΣ - Επέστρεψε στις νίκες η Κέρκυρα

Αήττητος παραμένει ο Λεβαδειακός μετά και την 8η αγωνιστική της Super League. Αν και βρέθηκε να χάνει από τον ΠΑΣ Γιάννινα, από γκολ του Κόντε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό κατάφερε με τον Γιακουμάκη στο 63΄ να ισοφαρίσει σε 1-1 και παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για την ακύρωση γκολ του Μαυροπάνου στο 73'.

Σε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα ευτύχησε να προηγηθεί από το... πουθενά στις καθυστερήσεις, όταν ο Επασί δεν κατάφερε να αποκρούσει ένα φαινομενικά ακίνδυνο μακρινό σουτ του Κόντε. Οι γηπεδούχοι έκαναν δύο αλλαγές στην ανάπαυλα και ένας εκ των νεοεισελθόντων, ο Πέτρος Γιακουμάκης, ισοφάρισε στο 63΄ με κεφαλιά μέσα από σέντρα του Τσαμπούρη.

Στο 73΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, ο Μαυροπάνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής Τσαμούρης ακύρωσε το γκολ, καταλογίζοντας φάουλ του Τζημόπουλου μακριά από τη μπάλα. μετά τη φάση αυτή, το ματς... πήρε φωτιά με διαδοχικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Βελλίδης στο 75΄ απέκρουσε το σουτ του Μπραντάο, ένα λεπτό αργότερα ο Επασί βγήκε με τα πόδια έξω από την περιοχή και σταμάτησε τον Χαλκιαδάκη που έφευγε ανενόχλητος και στην αντεπίθεση των Βοιωτών του σουτ του Τσαμπούρη έδιωξε σε κόρνερ ο Βελλίδης.

Τελικά το 1-1 παρέμεινε, αφήνοντας μερικώς ικανοποιημένες τς δύο ομάδες.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

Κίτρινες: Λεονάρντο, Μεντί, Νιασέ - Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Φαβάρο (46΄ Μπελγκαζουανί), Νιασέ, Μητρόπουλος, Μπραντάο, Τριποτσέρης, Τόνι Σίλβα (46΄ Γιακουμάκης), Γιουσούφ, Λεονάρντο

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος (87΄ Μανθάτης), Κοντέ, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς (77΄ Νικολιάς), Χαλκιαδάκης (87΄ Σολτάνι)

Επιστροφή στις νίκες για την Κέρκυρα

Μετά από 4 αγωνιστικές η Κέρκυρα επέστρεψε στις νίκες. Οι «Φαίακες» με το γκολ του Νούνες στο 79΄ επικράτησαν με 1-0 του Παναιτωλικού, στο δεύτερο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη ήταν τελικά αυτή που την κατάκτησε. Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη είχαν τρεις σημαντικές στιγμές για να σκοράρουν στο πρώτο μέρος, με κυριότερη το δοκάρι του Παμλίδη στο 17΄, μετά από σέντρα του Επστάιν. Ο ίδιος παίκτης (Παμλίδης) δεν κατάφερε να βρει δίχτυα ούτε στο 11΄, όταν νικήθηκε από τον Κυριακίδη μετά την κεφαλιά που επιχείρησε από τη μεταβίβαση του Ζορμπά. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία για τους «Φαίακες» στο 32΄. Ο Κυριακίδης, όμως, με σωτήρια επέμβαση στη γραμμή της εστίας του απέκρουσε το πλασέ του Γκόμες που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στην επανάληψη να πιέζουν τον Παναιτωλικό που... ψαχνόταν στον αγωνιστικό χώρο. Στη μοναδική αξιόλογη επιθετική τους προσπάθεια στο ματς, οι Αγρινιώτες «άγγιξαν» το γκολ στο 67΄, με τον Γιαννακόπουλο να νικά τον Κλέσιο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Νωρίτερα (65΄) ο Επστάιν αστόχησε από πλεονεκτική θέση, όπως και ο Παμλίδης στο 75΄. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 79΄ με την «χρυσή αλλαγή» του Βοσνιάδη, Φάμπιο Νούνες, να στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Κυριακίδη (1-0) και να κρίνει το ματς.

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Κίτρινες: Σιόντης, Αρτυματάς, Ζορμπάς, Μπαλάφας, Γκόμες, Νούνες - Πάρρας, Ντίας, Μοράρ, Ρότσα

Οι ενδεκάδες:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκόμες, Σιόντης, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Αρτυματάς, Σπίνουλας, Ζορμπάς (73΄ Μπαλάφας), Ιωάννου, Επστάιν (66΄ Νούνες), Παμλίδης (88΄ Μπάουμαν)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Πάρρας (49΄ Ρότσα), Μαρινάκης (74΄ Μύγας), Μόρας, Μιχάι, Μπράβο, Μάζουρεκ, Ρόσα, Μάρκος Πάουλο, Μοράρ, Ντίας (59΄ Κλέσιο)