Super League: Πρώτο «τρίποντο» για τον Ηρακλή σε... περιπετειώδη αγώνα

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή σημείωσε ο Ηρακλής, που επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Καυτανζόγλειο». Η ομάδα της Ηπείρου προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Κοζορώνη, αλλά ο «Γηραιός» έβγαλε αντίδραση και αφού ισοφάρισε με τον Περόνε στο 14ο λεπτό, πήρε τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Αγγελόπουλου στο 88΄.

Ο ΠΑΣ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και στο 7' πέτυχε ωραίο γκολ με τον Κοζορώνη. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και από κοντά εκμεταλλεύτηκε την κακή συνεννόηση  Χουάντερσον - Στάμου για να σκοράρει με φάση που ξεκίνησε από ασίστ του Τζημόπουλου. Το παιχνίδι πέρασε από πολλά "κύματα" και χαρακτηρίστηκε από τα επεισόδια που έγιναν πριν και στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου από τους οπαδούς του Ηρακλή, με τις αστυνομικές δυνάμεις που επόπτευαν το γήπεδο.

Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη τους νίκη και αυτό ήταν το αποτέλεσμα της πίστης που είχαν οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή αφού κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αρχικό 0-1 και να φύγουν με την πολύτιμη νίκη που θα προσθέσει εκτός από τους τρεις βαθμούς στο  ενεργητικό τους και πολλά αποθέματα ψυχολογικής στήριξης για την συνέχεια. Το γκολ αυτό δημιούργησε την θρυαλλίδα της απογοήτευσης μεταξύ των οπαδών του Ηρακλή που δυο λεπτά αργότερα λόγω της έντασης που δημιουργήθηκε υπήρξε μικρή διακοπή στην εξέλιξη του αγώνα, αφού μικρή ομάδα οπαδών του Ηρακλή αποπειράθηκε να εισβάλει στον αγωνιστικό χώρο.

Η διακοπή κράτησε για 4 λεπτά και με την επανέναρξη του ο Ηρακλής ισοφάρισε. Ηταν το 14' όταν ο Περόνε  κατέβασε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1 από ασίστ του  Σαραμαντά. Σε όλο το υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι δυο ομάδες έπαιξαν επιφυλακτικά αλλά και με επιθετικές βλέψεις χωρίς να γίνει η αξιοσημείωτη φάση που θα οδηγούσε στο γκολ.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής πίστεψε στη νίκη και διεκδίκησε το δεύτερο γκολ που ήταν η μεγάλη ελπίδα του αφού αυτό θα έδινε την χρυσή νίκη. Τελικά αυτό έγινε λίγο πριν την λήξη. Στο 88', από εξαιρετική αντεπίθεση του Ηρακλή μετά την απόκρουση του Χουάντερσον στο κόρνερ του ΠΑΣ, ο Περόνε μεταβίβασε για τον Λεοζίνιο, αυτός γύρισε στον Αγγελόπουλο που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Περιστερίδη για να γίνει με τον τρόπο αυτό το τελικό 2-1. Ενα λεπτό αργότερα ο ΠΑΣ πλησίασε κοντά στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Μιχαήλ αποκρούσθηκε από το δοκάρι του Χουάντερσον.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Κούρος, Περόνε - Κούρτης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι (84' Λουκίνας), Ιντζόγλου, Πασάς (70' Λεοζίνιο), Μοντέιρο, Κούρος (70' Αγγελόπουλος), Περόνε

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ζάιρο (71' Μπαμπουλού), Μπέριος, Κοζορώνης, Τζημόπουλος, Γιάκος, Κούτρης, Μιχαήλ, Κόντε (76' Ακόστα), Λίλα, Καρανίκας (62' Μπουκουβάλας)

Επεισόδια έξω από το Καυτανζόγλειο

Με πολλές εντάσεις και επεισόδια χαρακτηρίστηκε το παιχνίδι του Καυτανζογλείου μεταξύ Ηρακλή- ΠΑΣ...

Οπαδοί των γηπεδούχων προσπάθησαν να μπουν στις κερκίδες του Καυτανζογλείου και απωθήθηκαν από τις ισχυρές  αστυνομικές δυνάμεις που από νωρίς είχαν πάρει θέση εκτός και εντός σταδίου και μάλιστα διακριτικές δυνάμεις της αστυνομίας που υπήρχαν από νωρίς και επί της οδού Αγίου Δημητρίου. Ομάδα οπαδών του Ηρακλή πέταξαν κροτίδες στους συγκεντρωμένους αστυνομικούς και αρκετοί από αυτούς κατάφεραν να περάσουν στην κερκίδα των επισήμων και στη συνέχεια να διασκορπιστούν σε άλλες κερκίδες του γηπέδου. Μάλιστα κάποιοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας για επτά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Εξω από το γήπεδο υπάρχουν δύο κλούβες των ΜΑΤ στην κεντρική θύρα του σταδίου ενώ ως τώρα έχουν καταγραφεί και υλικές ζημίες στο στάδιο.

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...