Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΟΦΗ, 2-0 την Ξάνθη στο Ηράκλειο

Ο ΟΦΗ δικαιολόγησε και απέναντι στην Ξάνθη (8η αγωνιστική), τον τίτλο της έκπληξης του εφετινού πρωταθλήματος.

Οι Κρήτες, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και ένα χαμένο πέναλτι, επικράτησε 2-0 του ακριτικού συγκροτήματος στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», παρουσία και του Υφυπουργού Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη.

Στο 22`ο λεπτό ο Βάτσιος, είδε πέναλτι στο χέρι του Κοβάσεβιτς και αφού συμβολεύτηκε και το VAR υπέδειξη την εσχάτη των ποινών.

Ο Ναμπί το εκτέλεσε και ο Άμπαντ απέκρουσ. Με την έναρξη του β` ημιχρόνου (47`), ο Φιγκεϊρέντο, μετά τη «μαγική» πάσα του Ναμπί, βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έφυγε αριστερά και με συρτό σουτ σκόραρε (1-0).

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, ο Νέιρα έβγαλε μόνο τον Σεμέντο από αριστερά και με ψύχραιμο πλασέ ο Πορτογάλος σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Η Ξάνθη στο 95` είχε δοκάρι μετά την καρφωτή κεφαλιά του Ρενέγια.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΣΔρ. Οικον/γος-π. Πανεπ/κός-Συγγραφέαςa.frontistis@gmail.com19/4/24      Πήρα αφορμή γι’ αυτό το άρθρο από ένα αντίστοιχο του...