Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

«Τελικός» για την Ρεάλ στην Κωνσταντινούπολη

Μπορεί να βρισκόμαστε μόλις στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ωστόσο το παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Γαλατάσαραϊ μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί και ως "τελικός" για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν που έχει μόλις 1 βαθμό μετά από τους δυο πρώτους αγώνες ενώ έρχεται και από την πρώτη εφετινή της ήττα στη La Liga - το 1-0 από τη Μαγιόρκα. 

Παρί Σεν Ζερμέν, Μπάγερν Μονάχου, Μάντσεστερ Σίτι και Άγιαξ φιλοδοξούν να φτάσουν στο 3/3, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από αυτή την εβδομάδα την πρόκριση στους "16" της κορυφαίας διοργάνωσης. Η Παρί πηγαίνει στο "Γιαν Μπρεϊντέλ Στάντιον" για να αντιμετωπίσει την εξαιρετική, εφέτος, Κλαμπ Μπριζ, η Μπάγερν ταξιδεύει στον Πειραιά για να παίξει με τον - λαβωμένο από τραυματισμούς - Ολυμπιακό, η Σίτι περιμένει την Αταλάντα για ένα ακόμη φεστιβάλ γκολ ενώ ο Άγιαξ, τέλος, έχει το πιο δύσκολο έργο καθώς υποδέχεται την ανεβασμένη Τσέλσι του Φρανκ Λάμπαρντ.

Ακόμη, η Σάλτσμπουργκ θα προσπαθήσει να πάρει «εκδίκηση» από τη Νάπολι για τον περυσινό αποκλεισμό της στους "16" του Europa League, η Ιντερ ευελπιστεί να μείνει στο... κόλπο της πρόκρισης καθώς φιλοξενεί την Μπορούσια Ντόρτμουντ ενώ Ατλέτικο Μαδρίτης και Γιουβέντους αναζητούν εντός έδρας νίκες που θα τις φέρουν στο κατώφλι των "16" απέναντι σε Λεβερκούζεν και Λοκομοτίβ Μόσχας, αντίστοιχα. 

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής: 
1ος ΟΜΙΛΟΣ
22/10 22:00 Κλαμπ Μπριζ - Παρί Σεν Ζερμέν 
22/10 22:00 Γαλατάσαραϊ - Ρεάλ Μαδρίτης

1.Παρί Σεν Ζερμέν 6 4-0
2.Κλαμπ Μπριζ 2 2-2
3.Γαλατάσαραϊ 1 0-1
4.Ρεάλ Μαδρίτης 1 2-5

2ος ΟΜΙΛΟΣ
22/10 22:00 Ολυμπιακός - Μπάγερν
22/10 22:00 Τότεναμ - Ερυθρός Αστέρας 

1.Μπάγερν Μονάχου 6 10-2
2.Ερυθρός Αστέρας 3 3-4
3.Ολυμπιακός 1 3-5
4.Τότεναμ 1 4-9

3ος ΟΜΙΛΟΣ
22/10 19:55 Σαχτάρ Ντόνετσκ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ
22/10 22:00 Μάντσεστερ Σίτι - Αταλάντα

1.Μάντσεστερ Σίτι 6 5-0
2.Σαχτάρ Ντόνετσκ 3 2-4
3.Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3 4-2
4.Αταλάντα 0 1-6

4ος ΟΜΙΛΟΣ
22/10 19:55 Ατλέτικο Μαδρίτης - Λεβερκούζεν
22/10 22:00 Γιουβέντους - Λοκομοτίβ Μόσχας

1.Ατλέτικο Μαδρίτης 4 4-2
2.Γιουβέντους 4 5-2
3.Λοκομοτίβ Μόσχας 3 2-3
4.Μπάγερ Λεβερκούζεν 0 1-5

5ος ΟΜΙΛΟΣ
23/10 22:00 Σάλτσμπουργκ - Νάπολι
23/10 22:00 Γκενκ - Λίβερπουλ

1.Νάπολι 4 2-0
2.Σάλτσμπουργκ 3 9-6
3.Λίβερπουλ 3 4-5
4.Γκενκ 1 2-6

6ος ΟΜΙΛΟΣ
23/10 22:00 Ίντερ - Ντόρτμουντ
23/10 22:00 Σλάβια Πράγας - Μπαρτσελόνα 

1.Μπορούσια Ντόρτμουντ 4 2-0
2.Μπαρτσελόνα 4 2-1
3.Ίντερ 1 2-3
4.Σλάβια Πράγας 1 1-3

7ος ΟΜΙΛΟΣ
23/10 19:55 Λειψία - Ζενίτ
23/10 22:00 Μπενφίκα - Λυών 

1.Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 4 4-2
2.Λυών 4 3-1
3.Λειψία 3 2-3
4.Μπενφίκα 0 2-5

8ος ΟΜΙΛΟΣ
23/10 19:55 Άγιαξ - Τσέλσι
23/10 22:00 Λιλ - Βαλένθια 

1.Άγιαξ 6 6-0
2.Τσέλσι 3 2-2
3.Βαλένθια 3 1-3
4.Λιλ 0 1-5

*** Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου συνεχίζουν στους "16" του Champions League. Η ομάδα που θα τερματίσει στην τρίτη θέση του ομίλου της, συνεχίζει στους "32" του Europa League. 

 

ΠΗΓΗ ΑΠΕ