Τεράστιο «διπλό» η Αϊντραχτ

Τρία 24ωρα μετά το «διπλό» επί του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης πέτυχε τεράστια νίκη στην Bundesliga, επικρατώντας με 2-1 της ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ, στο τελευταίο χρονικά ματς της 11ης αγωνιστικής.

Το «τρίποντο» των φιλοξενούμενων, χάρις στο οποίο πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα, «υπέγραψε» στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπόρε, δύο λεπτά μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων με το γκολ του Ίτεν. Στο 75ο λεπτό ο Ρόντε, μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, είχε δώσει το προβάδισμα στην Αϊντραχτ.

Οι γηπεδούχοι γνώρισαν την 10η ήττα τους (έχουν μόλις μία ισοπαλία) κι όπως δείχνουν τα πράγματα μόνο με θαύμα θ΄ αποφύγουν την επιστροφή τους στην δεύτερη κατηγορία.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς στην Κολωνία με την τοπική ομάδα να παίρνει στο τέλος την ισοπαλία από την Ουνιόν Βερολίνου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Μοντέστε, που πέτυχε και τα δύο γκολ, το δεύτερο στο 87ο λεπτό.