Θρίαμβος του ΠΑΣ Γιάννινα 3-1 επί του ΠΑΟΚ, Ξέσπασε πάνω στην Καλλονή ο Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε χθες σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-1 επί του ΠΑΟΚ σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Super League.

Τα τέρματα του ΠΑΣ σημείωσαν οι Μανιάς (5'), Σεμπό (αυτ. 51') και Τσάβες (75') ενώ στις καθυστερήσεις (90+2') μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Βίτορ.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο «Δικέφαλος του Βορρά» λόγω της αποβολής του Ζάιρο στο 62' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ξέσπασε πάνω στην Καλλονή ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στην Καλλονή για τον αποκλεισμό από την Καμπάλα επικρατώντας με 4-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» την Κυριακή για τη 2η αγωνιστική της Super League. Σκόρερ οι Καρέλης στο 9', Μπεργκ στο 31', Ταυλαρίδης στο 53' και Πέτριτς στο 80'.

Ο Αστέρας έχανε τις ευκαιρίες, ο Παναιτωλικός έβαζε τα γκολ με τον Ουάρντα στο 34' και τον Βιγιαφάνες στις καθυστερήσεις κι έτσι η ομάδα του Αγρινίου πέρασε νικηφόρα 2-0 από την Τρίπολη.

Σπουδαία νίκη πέτυχε και ο Πανιώνιος στο Καυτανζόγλειο με 1-0 επί του Ηρακλή, παρ? όλον που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 62' λόγω αποβολής του Αργυρόπουλου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 45' ο Μπακασέτας.

«Φιλική πεντάρα» στο Αιγάλεω με ντεμπούτο Εσιέν

Σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα με το Αιγάλεω ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε, 5-0, στις εγκαταστάσεις των «πρασίνων» στο Κορωπί. Η είδηση ήταν η πρώτη συμμετοχή του Μίκαελ Εσιέν, μετά την επέμβαση που υποβλήθηκε στους κοιλιακούς.

Όπως είχε προαναγγείλει πριν το ματς με την Καλλονή ο Γιάννης Αναστασίου, ο Γκανέζος αμυντικός μέσος θα έπαιζε πρώτα σε ένα-δύο φιλικά και κατόπιν θα επέστρεφε στην αποστολή επίσημου αγώνα. Αυτό συνέβη τώρα, με τον έμπειρο άσο να αγωνίζεται για 65 λεπτά, προτού παραχωρήσει την θέση του στον Αγγελόπουλο. Επίσης, ντεμπούτο έκανε και ο Τελάντερ, ο οποίος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.

Δύο γκολ πέτυχε ο Ατζαγκούν, ενώ σκόραραν και οι Κλωναρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Καλτσάς. Οι Καρέλης, Νίνης και Πράνιτς απουσίασαν λόγω υποχρεώσεων με τις Εθνικές ομάδες τους.

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου Μονότονο χρώμα ο γυρισμός.Άλλοθι, στην εχθρική συμφιλίωσηπου συνταιριάσαμε,στην ξεχασμένη απλότητα της μοναξιάς.Μεγαλόπρεπο χάρισμα...