«Τιμωρός»... Χαρίσης για τον ΠΑΟΚ

Με μία επική ανατροπή στο φινάλε και με τον Χαρίση να «τιμωρεί» την παλιά του ομάδα, ο Ατρόμητος νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 15η ημέρα στη Super League.

'Ήταν μακράν το καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής, αφού οι γηπεδούχοι χρειάστηκ να ανατρέψουν δύο φορές το εις βάρος τους σκορ. Με τη νέα απώλεια, ο «Δικέφαλος» βρίσκεται στο -10 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμμπι και απέχει τέσσερις βαθμούς από τον δεύτερο Άρη, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβηκε στην ένατη θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ξέφρενο ρυθμό και τον ΠΑΟΚ να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 4ο λεπτό, όταν ο Σφιντέρσκι προσπάθησε να τελειώσει τη φάση με τακουνάκι από πλάγια θέση, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Ατρόμητου, που απάντησε με κεφαλιά του Σάλομον, στη σέντρα του Κωτσόπουλου, στέλνοντας την καρφωτή κεφαλιά πάνω στον Πασχαλάκη. Στο 14΄ ο Σφιντέρσκι βρέθηκε σε επίκαιρη θέση αλλά το σουτ του Πολωνού κόντραρε και πέρασε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο απλωμένο χέρι του Κωτσόπουλου.

Ο Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα, ο Τζόλης έστησε την μπάλα κι εκτέλεσε στο 16΄, αλλά την έστειλε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη, που είχε μαντέψει σωστά! Τελικά η ανωτερότητα του «Δικέφαλου» καρποφόρησε στο 22΄, όταν ο Τζόλης έκανε την ατομική ενέργεια και σέντραρε στον Σφιντέρσκι, που σηκώθηκε ανενόχλητος και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 29΄ ο Γούτας πήδησε ψηλότερα απ΄ όλους σε εκτέλεση κόρνερ αλλά δεν βρήκε εστία και στο 32΄ ο Γιαννιώτης έδωσε τη θέση του στον Μανδά, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Στο 40΄ και φάση... φωτοτυπία με εκείνη του 0-1, ήταν ο Γιαννούλης που σέντραρε, ο Σφιντέρσκι έπιασε νέα κεφαλιά αλλά ο Μανδάς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν κακοί σε άλλο ένα παιχνίδι, δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και δοκιμάζονταν απέναντι στους ποιοτικούς μεσοεπιθετικούς του ΠΑΟΚ, που είχε κοντά και σφιχτές τις γραμμές του, παίρνοντας δίκαια το προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου (54΄) ο Μανδάς κράτησε και πάλι όρθια την ομάδα του στο πλασέ του Σφιντέρσκι και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα στο Περιστέρι, ο Κάναντι έστειλε στον αγωνιστικό χώρο τον Μουνίθ.

Δεν χρειάστηκαν παρά μόλις τέσσερα λεπτά για να δικαιωθεί ο Αυστριακός τεχνικός για την επιλογή του, καθώς ο Ισπανός άσος έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 64΄, με ένα απίθανο σουτ εκτός περιοχής, ύστερα από μεγάλο σφάλμα του Γιαννούλη.

Ο Μουνίθ δεν έμελλε όμως να είναι η μοναδική αλλαγή που σκόραρε στο παιχνίδι, αφού ο ΠΑΟΚ απάντησε με... πανομοιότυπο τρόπο. Ο Ουάρντα πέρασε στο παιχνίδι στο 71΄ αντί του Μουργκ και στο 82΄ με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Νινούα, έγραψε το 1-2!

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε παρά τρία λεπτά, όμως, αφού στο 85΄ ο Χριστοδουλόπουλος ντρίμπλαρε έξοχα τον Γιαννούλη, γύρισε στον Μάτιτς που έκανε... τσαφ, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Χαρίση, που με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε, για δεύτερη φορά, για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 ο Νάτσος στο 90΄+2, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωτσόπουλος, Γκαλβάο, Νάτσος - Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ζίβκοβιτς, Λάμπρου

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γιαννιώτης (32΄ Μανδάς), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Κιβρακίδης, Νταβιώτης (60΄ Μουνίθ), Νάτσος, Χαρίσης, Μανούσος (76΄ Μάτιτς), Κωτσόπουλος (75΄ Χριστοδουλόπουλος).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Σβαμπ (71΄ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (78΄ Νινούα), Μουργκ (71΄ Ουάρντα), Τζόλης (66΄ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (78΄ Κρμέντσικ).