"Λευκή" ισοπαλία στα Πηγάδια ανάμεσα σε Ξάνθη και ΠΑΣ Λαμία

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν ΠΑΣ Λαμία και Ξάνθη, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στα Πηγάδια στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 1 και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Μετά κι από αυτό το αποτέλεσμα, οι "κυανόλευκοι" αγνοούν τη νίκη για επτά αγωνιστικές, αφού δεν έχει κερδίσει από το ματς της Νέας Σμύρνης και το 1-0 επί του Πανιωνίου.

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Τεσέιρα, Φοσέ, Σόσα, Καμαρά, Κασάδο, Καρασαλίδης, Μουλέν, Στάρτζεον, Κάστρο.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βιγιάλμπα, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Νιάσε, Καραμάνος, Βασιλόγιαννης.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

4' Πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ για τους γηπεδούχους, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά με τον Δημούτσο να διώχνει και στη συνέχεια της φάσης, ο Καμαρά σούταρε και ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

19' Ο Στάρτζεον δέχτηκε κίτρινη κάρτα για "θέατρο" στην περιοχή της Λαμίας καθώς ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμά του από τον Τζανετόπουλο.

40' Μακρινό αδύναμο σουτ του Εντουάρντο, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

45+3' Τέλος του ημιχρόνου. Κακό ποιοτικά το πρώτο μέρος του αγώνα και σίγουρα οι Λαμιώτες πρέπει να ανεβάσουν απόδοση αν θέλουν να πάρουν το "τρίποντο" στα πηγάδια.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

53' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Τζουρίσκοβιτς πέρασε στη θέση του Φοσέ.

56' Καλή στιγμή για τη Λαμία, που βγήκε στην αντεπίθεση με τον Καραμάνο να πασάρει στον Βιγιάλμπα κι αυτός έκανε το χλιαρό σουτ, με τον Άμπαντ να μπλοκάρει.

57' Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, κεφαλιά προς τα πίσω του Καμαρά, νέα κεφαλιά του Νιασέ στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα άουτ, σε μία ακόμη καλή στιγμή για τους "κυανόλευκους" στο ματς.

65' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Βιγιάλμπα.

71' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Νιασέ γύρισε τη μπάλα, με τον Καραμάνο να κάνει την προβολή εξ επαφής, η μπάλα βρήκε στον Άμπαντ και στη συνέχεια το σουτ του Σάλιακα, έδιωξε ο Καρασαλίδης.

74' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κοβάτσεβιτς πέρασε στη θέση του Καμαρά.

75' Εκτέλεση φάουλ του Ντζουρίσκοβιτς, η μπάλα ψηλά άουτ, δεν ανησύχησε τον Θεοδωρόπουλο.

78' Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Ντε Αμορίμ πέρασε στη θέση του Τεσέιρα.

80' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΓΚΟΛ! Ο Μπεχαράνο έδωσε την πάσα στον Σάλιακα, ο οποίος βγήκε στην αντεπίθεση και μόνος απέναντι στον Άμπαντ, πλάσαρε με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Βασιλόγιαννη, πέρασε άουτ.

81' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τάιρον πέρασε στη θέση του Δημούτσου.

86' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ξάνθη να πετύχει γκολ, όταν από σουτ του Ντζουρίσκοβιτς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε το δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

87' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάσι πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4' Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη, όταν μετά από γύρισμα του Ντζουρίσκοβιτς, ο Κοβάτσεβιτς έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης.