Ξεκίνημα με ήττα στους φιλικούς για τον ΟΦΗ

Με ήττα ξεκίνησε ο ΟΦΗ στους φιλικούς αγώνες του στην Ολλανδία, χάνοντας  με 2-1 από την Φίτεσε.

Η ομάδα της Κρήτης εμφανίστηκε με προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία, με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γκολ νωρίς-νωρίς, στο 10΄ με κοντινή προβολή του Μάνχοφτ, ενώ ο ίδιος διπλασίασε στο 17΄ παίρνοντας το ριμπάουντ, μετά την αρχική απόκρουση του Σωτηρίου.

Ο ΟΦΗ πέτυχε να μειώσει στο 35ο λεπτό με τον Στάρτζεον από κοντά, ύστερα από προσπάθεια και αρχικό σουτ του Ντε Γκούζμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Νιόπλιας άλλαξε σχεδόν ολόκληρη την ομάδα του, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα, αφού ούτε η Φίτεσε απειλούσε κι έτσι το 2-1 έμεινε ως το τέλος.

Ο επόμενος φιλικός του ΟΦΗ είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 16 Ιουλίου, με την Άντερλεχτ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ηρακλείου αγωνίστηκε με τους Σωτηρίου, Λυμπεράκη, Μαρινάκη, Στάρτζεον, Φαν Ντούινεν, Βούρο, Μπαλογιάννη, Γιαννούλη, Μεγιάδο, Καστάνιος και Ντε Γκούζμαν.

Στο δεύτερο μισό της συνάντησης έπαιξαν και οι, Σηφάκης, Ουές, Λυμπεράκης (60΄ Νόα Αφόλτερ), Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Διαμαντής, Νοικοκυράκης, Σαρδινέρο, Γρίβας, Κοροβέσης.