«Χάλκινος» ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο Παγκόσμιο

Έστω κι αν δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή κόσμου στα 10χλμ., ο Σπύρος Γιαννιώτης πρόσθεσε στο ενεργητικό του άλλη μία μεγάλη διάκριση στην κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας. Ο 35χρονος αθλητής του Ολυμπιακού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν και ταυτόχρονα εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, που θα είναι οι πέμπτοι της καριέρας του.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αμερικανός Τζόρνταν Ουιλιμόβσκι και το ασημένιο ο Ολλανδός Φέρι Βέερτμαν, ενώ ο Αντώνης Φωκαΐδης τερμάτισε 29ος.