Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Εκπολιτιστικός Σύλλογος Νέας Αμπλιανης Λαμίας : Εκοψαν την πίτα τους και βράβευσαν τους επιτυχόντες μαθητές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

Σε πραγματική κυψέλη πολιτισμού εχει εξελιχθεί ο Εξωραιστικός -Εκπολιτιστικός Σύλλογος Νέας Αμπλιανης Λαμίας ''Η Αγία Παρασκευή '' , καθώς με τη ζωντάνια και τον δυναμισμό των ανθρώπων της συνοικίας και  τις πολύ ομορφες εκδηλώσεις που διοργανώνει , συγκεντρώνει το ενδιαφέρον οχι μόνο των κατοίκων της περιοχής , αλλά ολόκληρης της Λαμίας . Απόδειξη η μαζική συμμετοχή του κόσμου στην εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συλλόγου που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το πρωί στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου του Ιερού Ναού της Αγίας Παρασκευής. Στα πλαίσια της εκδήλωσης βραβεύτηκαν απο το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου και οι μαθητές και μαθήτριες  της Αμπλιανης για την  εισοδό τους στις σχολές των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων  της χώρας .Την αγιοβασιλόπιτα ευλόγησε ο ιερέας της εκκλησίας της Αγίας Παρασκευής , πατήρ Αθανάσιος που βρίσκεται κοντά στο Σύλλογο και στηρίζει με θέρμη το εργο του Διοικητικού Συμβουλίου . Η πρόεδρος του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Μήνα Γαληροπούλου , ευχαρίστησε τον κόσμο για την ανταπόκριση στο κάλεσμα του συλλόγου και ευχήθηκε σε ολους μια δημιουργική χρονιά . Για τα σχέδια του Συλλόγου το 2020 , μίλησε ο Αντιπρόεδρος Βαγγέλης Στεφανής , τονίζοντας οτι προτεραιότητα για το Σύλλογο είναι η απόκτηση στέγης , οπου εκεί θα συγκεντρωθεί και ολο το Λαογραφικό υλικό του Συλλόγου . Για την υλοποίηση του αυτού του στόχου , το Διοικητικό Συμβούλιο προσβλέπει στη στήριξη της Δημοτικής Αρχής για την χρηματοδότηση της μελέτης που είναι απαραίτητη για την κατασκευή του εργου , καθώς ο Δήμαρχος Θύμιος Καραίσκος είναι μέλος του Εκπολιτιστικού Συλλόγου  .

Στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας παραβρέθηκαν ο βουλευτής Γιώργος Κοτρωνιάς , ο Αντιδήμαρχος Παναγιώτης Φώσκολος ως εκπρόσωπος του Δημάρχου , ο Αντιδήμαρχος Κώστας Μουστάκας , ο εντετελμένος δημοτικός σύμβουλος Δημήτρης Τζούφλας , ο περιφερειακός σύμβουλος Κώστας Αποστολόπουλος και ο πρώην πρόεδρος του Δημοτικού συμβουλίου Λαμίας Ζάχος Χαλβαντζής.

Τα ονόματα των βραβευθέντων

1. ΑΝΑΓΝΟΥ ΒΑΛΙΑ του Ευαγγέλου - Μεταφραστικό Κέρκυρας

2. ΓΚΛΕΖΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ του Παντελή - Γεωπονίας & Αγροτεχν/γίας (Παν. Θεσσαλίας Λάρισα)

3. ΓΚΑΛΙΜΑΝΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ του Ευαγγέλου - Μαθηματικό (Πάτρα)

4. ΖΑΡΟΔΗΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ του Ιωάννη - Τμήμα  Περιβ/ντος (Παν. Αιγαίου Μυτιλήνη)

5. ΚΑΛΥΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Δημητρίου - Βιομηχανίας & Διοίκησης Επιχειρήσεων (Παν. Πειραιά)

6. ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΜΑΡΙΟΣ του Δημητρίου - Αγγλική Φιλολογία (Θεσσαλονίκη)

7. ΚΑΡΑΚΙΚΕ ΜΑΡΙΑ του Αθανασίου - Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΜΥΑ Αθήνα)

8. ΚΡΟΚΙΔΑΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ του Θεόδωρου - Χρηματοοικονομικό & Λογιστικής (ΑΣΟΕ Αθήνα)

9. ΚΟΥΡΑΒΑΝΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ του Κων/νου - Ψυχολογία Φλώρινας (Παν. Δυτ. Μακεδονίας)

10. ΚΟΡΔΟΛΕΜΗ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ του Δημητρίου - Χημικό (Θεσσαλονίκη)

11. ΚΥΡΙΤΣΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Βλάσση - Ιατρική (Αθήνα)

12. ΜΑΡΓΕΤΗ ΣΟΦΙΑ του Γεωργίου - Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος (Δράμα)

13. ΜΠΑΛΑ ΘΕΩΝΗ του Δημητρίου - Ηλεκτρολόγων Μηχ/κών & Μηχ/κων Υπολογιστών (Ηράκλειο)

14. ΜΠΑΡΤΣΩΚΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ του Ανδρέα - Τμ. Πληροφορικής με εφαρμογές στη Βιοϊατρική (Λαμία)

15. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Νικολάου - Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΜΥΑ Αθήνα)

16. ΝΤΕΛΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ του Δημητρίου - Διαιτολογίας (Χαροκόπειο Αθήνα)

17. ΟΔΑΤΖΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Κων/νου - Ναυπηγών Μηχανικών (ΠΑΔΑ)

18. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ του Νικολάου - ΤΕΙ Μηχανολογίας

19. ΠΑΡΙΣΗΣ ΠΕΤΡΟΣ του Γεωργίου - Μαθηματικό (Παν. Θεσσαλίας Λαμία)

20. ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ιωάννη - Χρηματοοικονομικών & Λογιστικής (ΑΣΟΕ Αθήνα)

21. ΠΗΧΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ του Γεωργίου - Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ (Θεσσαλονίκη)

22. ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Δημητρίου - Διοίκηση Οργανισμών Μάρκετινγκ & Τουρισμού (Θεσσαλονίκη)

23. ΠΟΥΛΙΟΣ ΗΛΙΑΣ του Γεωργίου - Οργάνωση Διοίκηση Επιχειρήσεων (Παν. Πειραιά)

24. ΠΡΕΒΙΣΤΑ ΓΕΩΡΓΙΑ του Παναγιώτη - Γερμανική Γλώσσα & Φιλολογία (Θεσσαλονίκη)

25. ΡΗΓΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του Γεωργίου - Οργάνωση Διοίκηση Επιχειρήσεων (Παν. Μακεδονίας-Θεσσαλονίκη)

26. ΣΑΠΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ιωάννη - ΤΕΙ Πληροφορικής (Λαμία)

27. ΣΥΡΟΥ ΜΑΡΙΝΑ του Βασιλείου - Νομική (Θεσσαλονίκη)

28. ΤΣΙΦΤΣΗ ΕΛΕΝΑ του Θεόδωρου - Νομική (Θεσσαλονίκη)

29. ΤΣΙΦΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Σπυρίδωνα - Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)

30. ΧΡΟΝΗ ΑΜΑΛΙΑ του Βασιλείου - Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (Παν. Πειραιά)

31. ΚΛΕΤΣΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ - Φιλολογία (Πάτρα)

32. ΜΠΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΚΩΝ/ΝΑ του Νικολάου - Αγγλική Φιλολογία (Αθήνα)

Φωτογραφίες

   

Ενημερωτικά δελτία

Ενημερωθείτε άμεσα από την εφημερίδα μας για τις τελευταίες ειδήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.

Μηνιαίο αρχείο ειδήσεων