Χάμιλτον: «Εκτιμώ ότι θα είναι καλή η σχέση μου με τον Ράσελ»

Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής της F1, Λιούις Χάμιλτον, εξήρε τον Τζορτζ Ράσελ την Πέμπτη (2/09) τονίζοντας πως θα είναι χαρούμενος να τον έχει ως «συμπαίκτη» την επόμενη σεζόν, εάν αυτό αποφάσιζε η Mercedes.

Ο 23χρονος Βρατανός αναμένεται να αποχωρήσει από την Williams και να ενταχθεί το 2022 στην ομάδα που ανήκει και ο συμπατριώτης του, Χάμιλτον, παίρνοντας την θέση του Φινλανδού, Βάλτερι Μπότας.

Ο Ράσελ είπε στους δημοσιογράφους στο Ζάντφουρτ ενόψει του ολλανδικού γκραν πρι, ότι γνώριζε που θ΄ αγωνίζεται την επόμενη χρονιά κι ενημερώθηκε πριν τον προηγούμενο αγώνα στο Βέλγιο.

«Ειλικρινά εκτιμώ ότι θα είναι καλή» απάντησε ο παγκόσμιος πρωταθλητής όταν ρωτήθηκε πως θα περίμενε να είναι η σχέση του με τον Ράσελ. «Θεωρώ ότι ο Τζορτζ είναι ένας εξαιρετικά ταλαντούχος οδηγός. Ίσως το μοναδικό στιγμιότυπο από την περασμένη εβδομάδα ήταν ο προκριματικός γύρος του, ήταν απίστευτο», πρόσθεσε ο Χάμιλτον, αναφερόμενος στον Ράσελ που έφερε την Williams στην πρώτη θέση εκκίνησης στην ολισθηρή πίστα του βελγικού γκραν πρι και τερμάτισε δεύτερος.