Η Ρεάλ «ζευγάρωσε» τις νίκες επί της Μακάμπι

Μια νίκη μακριά από την πρόκρισή της στο φάιναλ φορ της Euroleague βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επιβλήθηκε σήμερα της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο "Wizink Center" με 95-66, στον 2ο αγώνα της σειράς των πλέι οφ, και «ζευγάρωσε» τις νίκες της (2-0), κάνοντας το δεύτερο από τα τρία βήματα που απαιτούνται, προκειμένου να «κλείσει» θέση για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα στο 9ο λεπτό (32-22), ενώ, παρά τις προσπάθειες της «ομάδας του λαού» που μείωσε με καλάθι του Ντέρικ Ουίλιαμς σε 42-33, περίπου 7,5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ακολούθησε σερί 8-0 της Ρεάλ που «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +17 (50-33). Στη συνέχεια η «βασίλισσα» διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα και έφτασε εύκολα στη νίκη και το 2-0, διατηρώντας το πλεονέκτημα της έδρας της.

Επιθετικά η Ρεάλ είχε σε εξαιρετική... βραδιά την τριπλέτα Γιούλ (17 πόντοι), Πουαριέ (16) και Γιαμπουσέλε (16 πόντοι). Την ίδια ώρα, η καλή άμυνά της δεν επέτρεψε σε κάποιον παίκτη της Μακάμπι να φτάσει σε διψήφιο νούμερο πόντων, καθώς ο καλύτερος των φιλοξενούμενων σε αυτόν τον τομέα, ο Κίναν Έβανς, πέτυχε εννέα.

Τα δεκάλεπτα: 35-26, 56-37, 74-48, 95-66.