Nations League: Η... εκδίκηση της Σκωτίας (3-0 την Ουκρανία)

Ένα 10λεπτο ξέσπασμα της Σκωτίας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα του Στιβ Κλαρκ να προηγηθεί με 2-0 και να επικρατήσει τελικά με 3-0 της Ουκρανίας στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της πρεμιέρας του 1ου ομίλου της League B του Nations League.

Οι Σκωτσέζοι με τα γκολ των ΜακΓκιν (70΄) και Ντάικς (πέρασε αλλαγή στο 76΄ και σκόραρε δύο φορές στο 80΄ και 87΄) πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε 4 ματς, άφησαν στη 2η θέση τη σημερινή τους αντίπαλο, η οποία παράλληλα γνώρισε και την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση μετά από 2 νίκες και μία ισοπαλία.

Παράλληλα, η Σκωτία πήρε «εκδίκηση» από τους Ουκρανούς για την ήττα του περασμένου Ιουνίου (1-3), στο πλαίσιο των ημιτελικών των play off του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ισοφάρισε σε 2-2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, ενώ διατήρησε το αήττητο στο Nations League με 6 νίκες σε 7 ματς!

Το συγκρότημα του Ολεξάντρ Πετράκοφ έμεινε χωρίς γκολ για δεύτερο ματς επί συνόλου 13 στο Nations League (το πρώτο ήταν πριν από δύο χρόνια στο 4-0 από την Ισπανία).