Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Ο ΠΑΟΚ στην Κοπεγχάγη και η Ρόμα στον Αρκτικό Κύκλο

H νέα διοργάνωση της UEFA, το Europa Conference League, -φτάνει με τη σειρά της- στην τρίτη αγωνιστική της, στα μισά του δρόμου των ομίλων της, με τις  32 ομάδες να εξακολουθούν την πορεία τους, στοχεύοντας -άλλες με περισσότερες και άλλες με λιγότερες πιθανότητες- στον τελικό στα Τίρανα (25/5/22).

 Ο ΠΑΟΚ στην πρωτεύουσα της Δανίας, θα φιλοξενηθεί απόψε (19:45) την πρωτοπόρο-και απόλυτη- Κοπεγχάγη (6ος όμιλος), που φυσικά θα αγωνιστεί χωρίς τον τραυματία αρχηγό της Κάρλος Ζέκα, προσπαθώντας να διαμορφώσει προϋποθέσεις πρόκρισης.

 Στον...Αρκτικό Κύκλο θα βρεθεί η -απόλυτη-Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο, έχοντας κερδίσει και τα δύο παιχνίδια της, σημειώνοντας μάλιστα οκτώ γκολ. 
 Εκεί, στη Βόρεια Ευρώπη, μπορεί να έχει μια μικρή πρόκληση  απέναντι στους Νορβηγούς πρωταθλητές του 2020, της Μπόντο Γκλιμτ, οι οποίοι  αναδεικνύονται βασικοί αντιπάλοί της για την πρώτη θέση. 


 «Σταχτοπούτα» της φάσης των ομίλων, η Μπόντο Γκλιμτ, έχει πάρει τέσσερις βαθμούς μέχρι στιγμής και ο προπονητής Κιέτιλ Κνούτσεν δεν τολμά στη σκέψη, ότι θα αντιμετωπίσει τον Ζοσέ Μουρίνιο, έναν προπονητή που έχει κατακτήσει ευρωπαϊκά τρόπαια με Πόρτο, Ίντερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. 
 «Είναι άνθρωπος με σάρκα και οστά, όπως οι υπόλοιποι εμείς», είπε. «Μπορούμε να πετύχουμε τα πιο απίθανα πράγματα». 

 Δεν αναμένεται να κάνει πολύ κρύο στο Μπόντο (οι μέσες θερμοκρασίες του Οκτωβρίου είναι περίπου 6 βαθμοί Κελσίου), αλλά για την...ασυνήθιστη σε τέτοιες θερμοκρασίες Ρόμα, ίσως είναι μία επιπλέον πρόκληση αυτή την εποχή. 

 Το γεγονός ότι μόνο τέσσερις ομάδες πηγαίνουν στην 3η αγωνιστική με έξι βαθμούς, είναι ένα μέτρο για το πόσο ανταγωνιστικό είναι το UEFA Europa Conference League μέχρι τώρα. 

 Μεταξύ τους, εκτός φυσικά από την Κοπεγχάγη, είναι και η Γάνδη με την Πατρίζαν (2ος όμιλος), οι οποίες θα συγκρουστούν στο Βελιγράδι. 
 Οι Βέλγοι φτάνουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην πρωτεύουσα στη Σερβίας, έχοντας ηττηθεί με 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα στη φάση των ομίλων του UEFA Europa League 2020/21.  


 «Είμαστε σχεδόν στον επόμενο γύρο», δήλωσε ο αμυντικός της Παρτιζάν, Νεμάνια Μίλετιτς, μετά τη νίκη της ομάδας του στη Φλόρα στην 2η αγωνιστική. «Ελπίζω ότι θα έχουμε γεμάτες κερκίδες για το παιχνίδι Γάνδη, η οποία ανταγωνίζεται μαζί μας για την κορυφαία θέση.

 Ο Χάρι Κέιν...βγήκε από τον πάγκο για να πετύχει ένα χατ-τρικ σε διάστημα 20 λεπτών στο 5-1 της Τότεναμ επί της Μούρα την 2η αγωνιστική. «Είμαι πάντα σίγουρος για τις ικανότητές μου και είμαι πάντα εκεί για την επόμενη ευκαιρία», είπε στην ιστοσελίδα της  UEFA. 

 Οι Λονδρέζοι έχουν τώρα μπροστά τους μία δύσκολη δοκιμασία εναντίον της Φίτεσε στο Άρνεμ.   

 Ο Γερμανός προπονητής της ολλανδικής ομάδας, Τόμας Λέτς, πήγε στο Λονδίνο για να παρακολουθήσει την ήττα των «Σπερς» με 3-1 από την Άρσεναλ στο πρόσφατο ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου και επέστρεψε στην Ολλανδία με κάποια χρήσιμη γνώση. 
 «Μπορείς να λάβεις πολλές πληροφορίες στις μέρες μας χωρίς να παρακολουθείτε μια ομάδα σε δράση, αλλά δίνουμε μεγάλη σημασία στη ζωντανή ανάλυση», είπε. «Βλέπεις τα πράγματα καθαρά». 

 Έχοντας σηκώσει το Κύπελλο Ευρώπης το 1970 και το Κύπελλο UEFA το 1974 και το 2002, η Φέγενορντ έχει ήδη τα χέρια της, δύο διάσημα τρόπαια στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα που θα ολοκληρώσει ένα μοναδικό..σετ αν προσθέσει το UEFA Europa Conference League στο τέλος της φετινής σεζόν.

Τo πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Europa Conference League, έχουν ως εξής:

 

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Ελσίνκι - Μακάμπι Τελ Αβίβ

Αλασκέρτ - ΛΑΣΚ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Μακάμπι Τελ Αβίβ   4
ΛΑΣΚ               4 
Ελσίνκι            3
Αλασκέρτ           0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Ανόρθωση - Φλόρα Ταλίν
Παρτιζάν - Γάνδη

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Παρτιζάν           6
Γάνδη              6
Φλόρα Ταλίν        0 
Ανόρθωση           0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπόντο Γκλιμτ - Ρόμα
ΤΣΣΚΑ Σόφιας - Ζόρια Λουχάνσκ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Ρόμα               6
Μπόντο Γκλιμτ      4
ΤΣΣΚΑ Σόφιας       1
Ζόρια Λουχάνσκ     0
 
4ος ΟΜΙΛΟΣ
Κλουζ - Άλκμααρ
Γιάμπλονετς - Ράντερς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Αλκμάαρ            4
Γιάμπλονετς        3
Ράντερς            2 
Κλουζ              1


5ος ΟΜΙΛΟΣ
Φέγενορντ - Ουνιόν Βερολίνου
Μακάμπι Χάιφα - Σλάβια Πράγας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Φέγενορτ           4
Σλάβια Πράγας      3
Ουνιόν Βερολίνου   3
Μακάμπι Χάιφα      1 

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Κοπεγχάγη - ΠΑΟΚ
Σλόβαν Μπρατισλάβας - Λίνκολν Ρεντ Ιμπς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Κοπεγχάγη          6
ΠΑΟΚ               4
Σλόβαν Μπρατ.      1 
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς  0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Φίτεσε - Τότεναμ
Μούρα - Ρεν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Τότεναμ            4
Ρεν                4 
Φίτεσε             3
Μούρα              0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Καραμπάχ - Καϊράτ
Βασιλεία - Ομόνοια

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Καραμπάχ           4
Βασιλεία           4
Καϊράτ             1 
Ομόνοια            1

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγηθούν σε play-offs με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Europa League και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» του Conference League. 

ΠΗΓΗ ΑΠΕ