ΠΑΣ Λαμία - Ιωνικός 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η πολύ σπουδαία αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Ιωνικό που διεξάγεται στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των Play Out της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από ΟΦΗ και Βόλο, δεν έχουν άλλα περιθώρια για απώλειες και σήμερα κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας, θέλουν μόνο νίκη, που θα τους επιτρέψει να αυξήσουν τη διαφορά τους από τον τελευταίο, Απόλλωνα Σμύρνης, στους 4 βαθμούς, μετά τη χθεσινή ισοπαλία της "Ελαφράς Ταξιαρχίας", με 1-1, στη Ριζούπολη με το Βόλο.

ΠΑΣ Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Λούκας, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Νούνιες, Καραμάνος, Μανούσος

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο, Άοσμαν, Λένις, Μάντζης.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

15' Ωραία ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής από τον Άοσμαν, θα μπλοκάρει ο Σαράνοφ στην πρώτη ευκαιρία του Ιωνικού στο ματς.

18' Μακρινό σουτ του Καραμάνου, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης στην πρώτη καλή στιγμή και από πλευράς Λαμίας στο ματς.

19' Επικίνδυνη σέντρα από τον Μύγα, δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή ο Μάντζης και να κινδυνεύσει η εστία του Σαράνοφ.

29' Νέα ευκαιρία για τον Ιωνικό όταν ο Μάντζης τροφοδοτήθηκε στην «καρδιά» της περιοχής της Λαμίας, όμως καθυστέρησε να εκτελέσει, με τον Σιμόν να τον κόβει.

31' Γκολ για τον Ιωνικό. Από σέντρα του Λένις από δεξιά, η μπάλα βρήκε τον Μάντζη στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Έλληνα φορ να κάνει την κεφαλιά και να σκοράρει.

35' Νέα ευκαιρία για τη φιλοξενούμενη ομάδα, όταν ο Άοσμαν έκανε το μακρινό σουτ με τον Τζανετόπουλο να κάνει την προβολή, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

39' Φιλόδοξο σουτ εκτός περιοχής από τον Ντάλσιο, άουτ.

45' Ένα το λεπτό της καθυστέρησης.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Βύντρα.

48' Σουτ του Λούκας, άουτ για τη Λαμία, αν και ο αμυντικός των "κυανόλευκων" ζήτησε κόρνερ.

49' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν ο Ταϊρόν εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μπεχαράνο έκανε την προβολή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

56' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, με τη μπάλα μετά από κόντρες να καταλήγει στον Τζανδάρη που δοκίμασε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Χουτεσιώτη.

59΄Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βέλλιος πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

61' Διπλή αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Κιάκος πέρασε στη θέση του Ντάλσιο και ο Τουράμ σε αυτή του Μάντζη.

62' Τεράστια επέμβαση του Σαράνοφ που διατηρεί τη Λαμία στο παιχνίδι. Ύστερα από ωραία κούρσα, ο Κιάκος βγαίνει ενώπιων του Σαράνοφ, με τον Σέρβο τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ του.

64' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ελευθεριάδης πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

66' Δοκάρι για τον Ιωνικό! Από εκτέλεση κόρνερ, πηδάει πιο ψηλά από όλους ο Τουράμ, με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι ύστερα από απόκρουση του Σαράνοφ.

69' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Νικαιώτες που βγήκαν στην αντεπίθεση τρεις εναντίον δύο με τον Τουράμ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

70' Σουτ από τον Λένις αποκρούει ο Σαράνοφ.

75' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπαγκουρά πέρασε στη θέση του Μανούσου και ο Προβυδάκης σε αυτή του Σιμόν.

79' Τρομερό μακρινό σουτ του Προβυδάκη από μακριά, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη!

85' Σουτ του Τζανδάρη για τη Λαμία, η μπάλα κατέληξε άουτ.

85' Αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Γκοτσούλιας πέρασε στη θέση του Λένις.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει με τον Ελευθεριάδη να παίρνει τις κόντρες αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα.

90+6' Λήξη της αναμέτρησης.