ΠΑΣ Λαμία - Παναθηναϊκός 1-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο ο αγώνας του ΠΑΣ Λαμία με τον Παναθηναϊκό για την 10η αγωνιστική της Super League Interwetten στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με τους "κυανόλευκους" να αναζητούν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους "πράσινους".

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Αραμπούλι, Μανούσος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Λούντκβιστ, Χατζηγιοβάνης, Βιτάλ, Βιγιαφάνιες, Καρλίτος

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

7' Σέντρα του Κώτσιρα από τα δεξιά, απομάκρυναν οι Αντέτζο και Τζανδάρης.

18' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία! Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Τζανδάρη που δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς αφού τραυματίστηκε στο ματς.

19' Ωραία κάθετη του Βιγιαφάνιες για τον Λούντκβιστ, ο Τζανετόπουλος πρόλαβε και έκανε την προβολή πριν απειλήσουν οι "πράσινοι".

20' Συμπληρώθηκαν είκοσι λεπτά στο ματς χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.

28' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μακέντα πέρασε στη θέση του Καρλίτος που όπως και ο Τζανδάρης δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς.

33' Ωραία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και νέο σουτ του Βιτάλ, έξω από την περιοχή αυτή την φορά, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει ξανά.

35' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Μετά από γέμισμα του Μανούσου από τα αριστερά, ο Αραμπούλι "νίκησε" στον αέρα τον Χουάνκαρ, έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Μπρινιόλι για να γίνει το 1-0 για τη Λαμία.

43' Ωραία κίνηση του Λούντκβιστ και «τακουνάκι» για τον επερχόμενο Χουάνκαρ, το σουτ του οποίου ωστόσο από θέση μέσα αριστερά περνάει αρκετά άουτ, σε μια ακόμη φάση για τον Παναθηναϊκό στο ματς.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

49' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Λούντκβιστ να "σκάβει" για τον Χατζηγιοβάνη ο οποίος έκανε την κεφαλιά και ο Μαζουλουξής έδιωξε πριν ο Μακένα προλάβει να σουτάρει.

56' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιγιαφάνες έκανε πολύ ωραία προσωπική ενέργεια έξω από την περιοχή της Λαμίας, άφησε στον Λούντκβιστ και αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Γκαραβέλη για να ισοφαρίσει για το "Τριφύλλι".

58' Μακρινό σουτ του Χατζηγιοβάνη, μπλοκάρει σε δύο χρόνους ο Γκαραβέλης.

61' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να πετύχει πολύ σύντομα και δεύτερο τέρμα, όταν βγήκαν στην αντεπίθεση τρεις παίκτες του, αλλά ο Βιτάλ άργησε πάρα πολύ να εκτελέσει, με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Προβυδάκης διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ.

64' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Παλάσιος πέρασε στη θέση του Χατζηγιοβάνη.

70' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Αραμπούλι.

72' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σκόνδρας πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο

74' Σουτ του Μανούσου εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

77' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αϊτόρ πέρασε στη θέση του Λούντκβιστ ο οποίος τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς και ο Μαουρίσιο αντί του Βιτάλ.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να πετύχει γκολ, όταν ύστερα από την εξαιρετική συνεργασία των Χουάνκαρ και Μακέντα, ο δεύτερος μέσα από την περιοχή γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Παλάσιος να κάνει το πλασέ και τον Γκαραβέλης να μπλοκάρει την μπάλα.

85' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Σε ανατροπή του Μαουρίσιο από τον Τζανετόπουλο.

86' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Μακέντα που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, νίκησε τον Γκαραβέλη για να κάνει το 1-2 για τον Παναθηναϊκό.

87' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Αϊτόρ έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έδωσε στον Μακέντα και αυτός στη συνέχεια έδωσε στον Μαουρίσιο ο οποίος από κοντά νίκησε τον Γκαραβέλη για να κάνει το 1-3 για τους "πράσινους".

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.