ΠΑΣ Λαμία - Παναθηναϊκός 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο πολύ σπουδαίος επαναληπτικός αγώνας του ΠΑΣ Λαμία με τον Παναθηναϊκό για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξάγεται στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας.

Οι "κυανόλευκοι" μπορεί να έχουν το εις βάρος τους 1-0 από τον πρώτο αγώνα στο "Απόστολος Νικολαΐδης" και απέναντί τους μια ομάδα που αποτελεί το φαβορί για την πρόκριση, ωστόσο θέλουν να πραγματοποιήσουν μια καλή εμφάνιση και να εξαντλήσουν τις όποιες πιθανότητες έχουν για να πάρουν την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Λούκας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Ταϊρόν, Ελευθεριάδης, Καραμάνος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς, Βιγιαφάνιες, Παλάσιος, Αϊτόρ, Ιωαννίδης

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

7' Απειλεί ο Παναθηναϊκός στην πρώτη ουσιαστική επίθεσή του στο ματς! Σέντρα-σουτ του Παλάσιος από δεξιά, έδιωξε με δυσκολία ο Σαράνοφ, δεν μπόρεσε από κοντά ο Αϊτόρ στην πορεία της φάσης να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

13' Καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Προβυδάκη να εκτελεί φάουλ και τον Μανούσο να κάνει την κεφαλιά, ωστόσο ο Μπρινιόλι, βγήκε και μπλόκαρε.

18' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Παλάσιος απαλλάχθηκε ωραία από το μαρκάρισμα του Λούκας και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

24' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη για τη Λαμία, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μπρινιόλι.

42' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζανετόπουλος έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Ιωαννίδη να γίνεται κάτοχος της μπάλας και στη συνέχεια βγήκε απέναντι στον Σαράνοφ, πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 0-1 για τους "πράσινους".

45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

57' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπανγκουρά πέρασε στη θέση του Ελευθεριάδη.

58' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Αϊτόρ έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Βιγιαφάνιες και αυτός γύρισε στον Παλάσιος, ο οποίος νίκησε με πλασέ τον Σαράνοφ για να κάνει το 0-2 για το "Τριφύλλι".

61' Γκολ για τη Λαμία με τον Μπανγκουρά που έκανε την προβολή σε σέντρα του Προβυδάκη από τα δεξιά. Περιμένουμε την υπόδειξη και του VAR. Τελικά δεν μετράει το γκολ των "κυανόλευκων" αφού ο άσος της Λαμίας που πέτυχε το γκολ, ήταν σε θέση οφσάιντ σύμφωνα και με τον έλεγχο στο VAR.

63' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Οι Βιτάλ και Καρλίτος πέρασαν στις θέσεις των Αϊτόρ και Ιωαννίδη.

68' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νούνιες πέρασε στη θέση του Ταϊρόν και ο Καραμάνος σε αυτή του Μανούσου.

68'-69' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σάντσες πέρασε στη θέση του Παλάσιος και ο Μαουρίσιο σε αυτή του Βέλεθ.

72' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε στη θέση του Πέρεθ.

75' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Μπεχαράνο να "κατεβάζει" ωραία στην περιοχή του Παναθηναϊκού και να σουτάρει, με τον Μπρινιόλι να εκτοξεύεται στη δεξιά πλευρά της εστίας του και να μπλοκάρει.

76' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους να πετύχουν ένα τέρμα, όταν ο Καραμάνος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπανγκουρά έκανε την κεφαλιά με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

81' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν ο Γκατσίνοβιτς βρήκε τον Καρλίτος, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να αποφύγει το μαρκάρισμα του Τζανετόπουλου που "έκοψε" τον αντίπαλό του.

85' Νέα ευκαιρία για τους "πράσινους". Ωραία συνεργασία στο χώρο του κέντρου, με τον Μαουρίσιο να φτάνει στην περιοχή της Λαμίας, έδωσε στον Καρλίτος, αυτός σούταρε με τον Σαράνοφ να λέει και πάλι "όχι".

86' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Μανουσάκης και Γκέντσογλου πέρασαν στις θέσεις των Μπανγκουρά και Μπεχαράνο αντίστοιχα.

88' Άστοχο σουτ του Τζανδάρη για τη Λαμία.

90' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Γκατσίνοβιτς να βγαίνει μόνος απέναντι στον Σαράνοφ, αλλά ο Σέρβος τερματοφύλακας της Λαμίας, μπλόκαρε τη μπάλα.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης.