Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Πλησιάζει στο Κατάρ η Αργεντινή

Μία ανάσα από την πρόκρισή της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ βρίσκεται, πλέον, η Αργεντινή, μετά την πολύ σημαντική νίκη της επί της Ουρουγουάης με 1-0 στο Μοντεβιδέο.

Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στην «Αλμπισελέστε», η οποία διατήρησε το αήττητο στους προκριματικούς, πέτυχε ο winger της Παρί Σεν Ζερμέν, Άνχελ Ντι Μαρία, μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λιονέλ Μέσι που προερχόταν από τραυματισμό δεν ξεκίνησε την αναμέτρηση, καθώς ο Σκαλόνι προτίμησε να μην ρρισκάρει και τον «έριξε» στον αγώνα στο 76ο λεπτό αντί του Λο Σέλσο.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν τρεις «καθαρές» ευκαιρίες για να σκοράρουν, με «μοιραίο» παίκτη τον Σουάρες. Στην πρώτη φάση τον σταμάτησε ο Μαρτίνες, ενώ στη διπλή ευαιρία που είχε στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι, πριν αστοχήσει στο «ριμπάουντ».

Η βαθμολογία των προκριματικών στη ζώνη της Νότια Αμερικής μετά από 13 αγώνες έχει ως εξής:

Βραζιλία    34 -12αγ. --ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ--

Αργεντινή   28 -12αγ.