Μundial 2014: Αργεντινή - Τρίνινταντ 3 - 0

Έβαλε τρία, αλλά μπορούσε άλλα τόσα. Η Αργεντινή είχε την ευκαιρία να... ξεμουδιάσει απέναντι στο Τρίνινταντ και Τομπάγκο (3-0) και το έκανε, πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση.

Το φιλικό με το αδύναμο Τρίνινταντ και Τομπάγκο δεν προσφερόταν ούτως ή άλλως για ιδιαίτερα συμπεράσματα για την «αλμπισελέστε», παρά μόνο για να τσεκάρει ο Σαμπέγια την κατάσταση της μεσοεπιθετικής του γραμμής. Η Αργεντινή κυριάρχησε πλήρως πάντως όπως ήταν αναμενόμενο κι έφτασε σε μία άνετη νίκη, ενώ έχασε ευκαιρίες για να δώσει ακόμα μεγαλύτερη έκταση στο σκορ. Το σημαντικό γεγονός ήταν η επιστροφή του Φερνάντο Γκάγο μετά τον τραυματισμό του, κάνοντας την πρώτη του εμφάνιση μετά από 1,5 μήνα. Παράλληλα στον πάγκο έμειναν τόσο οι Ιγουαΐν, Αγουέρο, όσο και ο Σαμπαλέτα.

Εκείνος που άνοιξε το σκορ ήταν ο Ροντρίγο Παλάσιο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με κεφαλιά μετά από κόρνερ κι ενώ είχε προηγηθεί το... άχαστο από τους Μέσι-Ντιμαρία. Νωρίς στην επανάληψη ήρθε και το 2-0, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέσι η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ο Μασεράνο πήρε το ριμπάουντ και δεν δυσκολεύτηκε να στείλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάξι Ροντρίγκες στο 64ο λεπτό.

πηγή: gazzetta.gr