Άνετη πρόκριση της Μπάγερν στα πλέι οφ

Την πρόκρισή της στα πλέι οφ της Euroleague για δεύτερη διαδοχική σεζόν, εξασφάλισε η Μπάγερν μετά τη νίκη την άνετη νίκη της με 82-57 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Μόναχο, για την 33η αγωνιστική της Euroleague, με την οποία έθεσε εκτός συνέχειας του Σέρβους.

Η εξαιρετική άμυνα και το καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 21-10, «κλείδωσαν» τη νίκη των Γερμανών, οι οποίοι δεν αγχώθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 22 πόντους, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Νίκολα Κάλινιτς με 12.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 42-33, 63-43, 82-57

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια ήταν απολαυστική στον τελευταίο εφετινό ευρωπαϊκό αγώνα της, αποχαιρετώντας τη Euroleague με μία ευρεία νίκη με 96-79 επί της ουραγού Ζαλγκίρις Κάουνας. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Βάσκους, προκειμένου να μπουν σε τροχιά νίκης, κλείνοντας την περίοδο στο +20 (35-15) και περνώντας ένα ήσυχο βράδυ...

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στίβεν Ένοκ με 18 πόντους, ενώ από τους Λιθουανούς προσπάθησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 20.

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 57-40, 77-50, 96-79

Στην Πόλη, η Αναντολού Εφές υπερασπίστηκε την έδρα της με το τελικό 87-77 επί της Άλμπα Βερολίνου και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο. «Κλειδί» της άνετης όπως εξελίχθηκε νίκης της πρωταθλήτριας Ευρώπης ήταν η κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης του Σέιν Λάρκιν στο δεύτερο ημίχρονο, καλύπτοντας επάξια τα κενά των απόντων Βασίλιε Μίτσιτς, Ροντρίγκ Μπομπουά. Ο πολιτογραφημένος Τούρκος διεθνής τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (season high) και 8 ασίστ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την Αναντολού στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 36-39, 62-57, 87-77