«Δώρο» στην Ατλέτικο

Μεγάλο «δώρο» στην Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε απόψε (1/03) η Σοσιεδάδ, με το βαθμό που απέσπασε στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» από την Ρεάλ Μαδρίτης (1-1), στο τελευταίο ματς της 25ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι δύο ομάδες προέρχονταν από σερί νικών (4 οι «μερένγκες» και 3 οι Βάσκοι), καμία δεν το επέκτεινε, παρότι η Σοσιεδάδ με το γκολ του Πορτού στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κρατούσε το «τρίποντο» μέχρι το 89ο λεπτό. Ο Βινίσιους, όμως, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 61΄ κατάφερε στο 89΄ να «σώσει την παρτίδα» για τους «μερένγκες», που και πάλι απομακρύνθηκαν από την κορυφή.

Η ομάδα που πανηγύρισε περισσότερο το αποτέλεσμα αυτό ήταν η πρωτοπόρος Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία ενόψει του μεγάλου ντέρμπι που ακολουθεί με την «Βασίλισσα» (7/03, 17:15) στο «Μετροπολιτάνο» κατάφερε να πάρει... αέρα 5 βαθμών από την προσεχή αντίπαλό της, ενώ έχει κι ένα ματς λιγότερο. Πλέον, στο ματς της Κυριακής η Ατλέτικο θα μπορέσει να «παίξει» για δύο αποτελέσματα, καθώς ακόμη και η ισοπαλία δεν θα την... στεναχωρήσει ιδιαίτερα.