Euroleague: Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ανώτερη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο ΣΕΦ, με 81-97 - Και τώρα... τρέχει!

Ο Ολυμπιακός ακολουθούσε για τρία δεκάλεπτα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο ΣΕΦ, αλλά στην 4η περίοδο έμεινε από... καύσιμα απέναντι στους ανώτερους Ρώσους (81-97). Αυτή ήταν η 5η διαδοχική ήττα για την ομάδα του Πειραιά που με ρεκόρ 12-12 υποχώρησε στην 8η θέση, όπου ισοβαθμεί με Μπασκόνια και Μπάγερν Μονάχου. Αν και ήταν σε καλή επιθετική βραδιά για 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός έπαιζε το παιχνίδι που βόλευε την ομάδα του Ιτούδη, αποδείχτηκε αναποτελεσματικός στην άμυνα και... ήταν θέμα χρόνου να... πετάξει «λευκή πετσέτα».

Η ΤΣΣΚΑ είχε διψήφιους τους Χίγκινς (18π.), Νάντο ντε Κολό (16π.), Χάινς (15π.), Ροντρίγκεθ (15π., 12ασ.) και Κλάιμπερν (14π., 8ρ.) και Χάντερ (10π.), είχε 23 ασίστ από τον Ολυμπιακό  πανηγύρισε την 6η σερί νίκη της (19-5). Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ. Ο Βασίλης Σπανούλης στην αγωνιστική επιστροφή του πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, με τον Πρίντεζη να έχει συγκομιδή 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

*** Ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στη διοργάνωση.

*** Ανέβηκε στην 6η θέση του πίνακα των ριμπάουντερ όλων των εποχών στη Euroleague ο Γιώργος Πρίντεζης. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού χρειαζόταν 3 ριμπάουντ για να προσπεράσει τον Τούρκο Κερέμ Γκονλούμ (1189), κάτι που πέτυχε στο πρώτο μέρος φτάνοντας τα 1.190 πριν το ημίχρονο.

*** Στο ΣΕΦ βρέθηκε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ (2001-02) και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (2002-2011) Τζέι Αρ Χόλντεν. Ο Αμερικανός που έχει αγωνιστεί στην εθνική Ρωσίας με προπονητή τον Ντέιβιντ Μπλατ διατελεί διεθνής σκάουτερ των Φιλαδέλφεια Σίξερς.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-70, 81-97

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 4-9, αλλά με τον Ζακ ΛεΝτέι να φτάνει τους 6 πόντους, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 13-11. Ο Ισπανός γκαρντ της ΤΣΣΚΑ, Σέρχι Ροντρίγκεθ, με δύο διαδοχικά τρίποντα, 13-17, έφτασε τους 10 πόντους μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν... οικονομία στα σουτ έξω από τα 6.75 (1/2 έναντι 3/7 της ΤΣΣΚΑ), ήταν εύστοχοι στα δίποντα (8/14) και είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ για να προσπεράσουν εκ νέου, 19-17, με το πρώτο καλάθι του Μπριαντέ Ουέμπερ στο ΣΕΦ(από την άφιξή του είχε παίξει μόνο εκτός με Παναθηναϊκός και Αναντολού Εφές). Οι Κάιλ Χάινς και Ντε Κολό έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 19-21, με τη γραμμή των ψηλών του Ολυμπιακού (Μπόγρης, Πρίντεζης), να διαμορφώνουν το σκορ της 1ης περιόδου, 23-21.

Κλειστό σκορ και ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να τρέξει σε ανοιχτό γήπεδο, να είναι παραγωγικός επιθετικά, αλλά στην άμυνα να «γκρεμίζει» ό,τι έχτιζε. Ο Νάντο ντε Κολό πήρε τη σκυτάλη από τον Ροντρίγκεθ και μαζί με τον Κλάιμπερν ήταν οι δύο μόνοι παίκτες της ΤΣΣΚΑ που είχαν σκοράρει μέχρι το 36-38. Ο Σπανούλης έφτασε τους 13 πόντους με (3/3) τρίποντα σε μία από τις καλύτερες επιθετικές βραδιές του, για το 46-48. Με το πρώτο τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 50-48, 17΄΄ πριν το ημίχρονο, αλλά αντί να πάει με +2 στα αποδυτήρια, δέχτηκε τρίποντο-απάντηση του Κόρεϊ Χίγκινς, στα 2΄΄ και το α΄ μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 50-51.

Με τον Σπανούλη να υποπίπτει σε 2 φάουλ πριν ολοκληρωθούν 2 λεπτά, να φτάνει τα 4 και να δίνει τη θέση του στον Ουέμπερ, ξεκίνησε η 3η περίοδος στο ΣΕΦ. Μετά το 54-58 από νέο τρίποντο του Χίγκινς, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό και με πόντους από τους ψηλούς τους, τους Μιλουτίνοβ, ΛεΝτέι και Πρίντεζη (τρίποντο), προσπέρασαν με 60-58. Όχι μόνο δεν διατήρησε το προβάδισμα, αλλά από δικές του κακές επιλογές, έδωσε το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με +7, 63-70 (Χάινς, Ροντρίγκεθ. Ακολούθησε μία βολή του Παπανικολάου και δίποντο του Χίγκινς για το +8 των Ρώσων, 64-72.

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός... έμεινε από καύσιμα και στην επίθεση. Χωρίς πλάνο στο παρκέ, έφτασε τα 10 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ στον αντίποδα, απάντησε με πολυφωνία και προσπέρασε με +12, 66-78, με τον Τζόελ Μπολομπόι και 70-82 με τον Κάιλ Χάινς. Στα 5:35 πριν το τέλος, ο Ντε Κολό έδωσε τη μέγιστη τιμή έως τότε στην υπέρ της διαφορά, 70-85, έξω από τα 6.75. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά, αν και με 4 φάουλ, με τον Ιτούδη να ρίχνει τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, για να μαρκάρει τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός είχε εγκαταλείψει πλέον και περίμενε το τέλος του αγώνα, 81-97.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Γκαρθία (Ισπανία), Μάκιτς (Σλοβενία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουέμπερ 6, Ουίλιαμς-Γκος 2, Τουπάν 4, Σπανούλης 14 (3), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 5, Βεζένκοβ 5, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 21 (1).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δμήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (2), Μπολομπόι 4, Πίτερς, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 15 (3), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 14 (1), Χίγκινς 18 (2), Χάκετ, Κουρμπάνοβ 2, Χάινς 15, Χάντερ 10.

Μπλατ: «Δεν είχαμε την συνέπεια και την συνέχεια που έπρεπε»

Στην έλλειψη συνέπειας και συνέχειας του Ολυμπιακού, στάθηκε ο Ντέβιντ Μπλατ στη συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα των «ερυθρόλευκων» στο ΣΕΦ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

«Συγχαρητήρια στην ΤΣΣΚΑ. Είναι μία εξαιρετική ομάδα και έπαιξε ένα ματς υψηλού επιπέδου. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο μέρος και παίξαμε επίσης ένα ματς υψηλού επιπέδου, όμως δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε έτσι στη συνέχεια. Δεν είχαμε την συνέπεια και την συνέχεια που έπρεπε. Υπήρχαν κάποια θετικά, σε μερικά σημεία δείξαμε βελτίωση επιθετικά. Αμυντικά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε την επιθετική δύναμη της ΤΣΣΚΑ. Είναι μία δύσκολη περίοδος, πρέπει να βρούμε τρόπο να αλλάξουμε την κατάσταση. Ο στόχος μας είναι να μπούμε στα πλέι οφ. Ξέρω τι πρέπει να κάνουμε για να το πετύχουμε, αλλά πρέπει να έχουμε συνέπεια. Αλλιώς, θα είναι δύσκολο. Προχωράμε», είπε αρχικά ο τεχνικός του Ολυμπιακού και συνέχισε: «Έχουμε προβλήματα επιθετικά. Τα ποσοστά μας ήταν άσχημα για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, σήμερα βελτιωθήκαμε λίγο σε αυτό το κομμάτι. Παίζουμε με μερικές από τις καλύτερες ομάδες της Euroleague, αυτό μπορεί να έπαιξε τον ρόλο του».

Για τον Ουίλιαμς - Γκος, είπε: «Είναι εύκολο να μιλάς για κάποιους όταν δεν πηγαίνουν καλά. Έχει παίξει και μερικά καλά παιχνίδια φέτος, αλλά τώρα είναι σε μία κακή περίοδο. Πρέπει να τον βοηθήσουμε να παίξει καλύτερα και να βγει από την συγκεκριμένη κατάσταση. Θα μπορούσατε να ρωτήσετε την ίδια ερώτηση και για τον Γιώργο Πρίντεζη, που είναι πραγματικά πολύ κάτω στην απόδοσή του. Είναι καλό που τον είδαμε σήμερα να γυρίζει κοντά στα στάνταρ του. Στα τελευταία ματς είδαμε και τον Νίκολα (Μιλουτίνοβ) να μην είναι στα καλά του. Πιστεύω πως όλα θα γυρίσουν και θα βελτιωθούν».

Για το πρόγραμμα και την συνέχεια: «Είμαι στην Euroleague εδώ και πολλά χρόνια και δεν θυμαμαι άλλη ομάδα να έχει ένα τόσο δύσκολο πρόγραμμα όσο εμείς. Δεν είναι δικαιολογία, αλλά τώρα θα βελτιωθεί η κατάσταση. Πρέπει να το εκμεταλλευτούμε αυτό. Θα με κάνει χαρούμενο η νίκη, όχι μόνο το πρόγραμμα».

Τέλος, δήλωσε: «Όταν η ΤΣΣΚΑ παίζει χωρίς προβλήματα, είναι μία πολύ δύσκολη ομάδα να την κερδίσεις, ρεαλιστικά. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι, πρέπει να βελτιωθούμε και αυτό είναι δική μου ευθύνη».

Ιτούδης: «Ήμασταν η καλύτερη ομάδα»

Στην ανωτερότητα της ομάδας του στο ματς με τον Ολυμπιακό, στάθηκε ο τεχνικός της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Δημήτρης Ιτούδης, στη συνέντευξη Τύπου, μετά το «διπλό» των Ρώσων στο ΣΕΦ, για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

«Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη και την εμφάνιση», είπε αρχικά ο Έλληνας τεχνικός και συνέχισε: «Ήταν ξεκάθαρο πως ήμασταν η καλύτερη ομάδα, κυριαρχήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου αλλάξαμε τον τρόπο σκέψης και την άμυνά μας. Κρατήσαμε χαμηλά τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος και αυτό μας έδωσε την ώθηση για να πάρουμε τη νίκη. Το παιχνίδι δεν είναι μόνο άμυνα, έχει και επίθεση. Αν δείτε τα στατιστικά, είχαμε μόνο τέσσερα λάθη, από τα όποια μόνο το ένα προέκυψε από την πίεση του Ολυμπιακού. Αυτό είναι πολύ σημαντικό και αυτό δείχνει τον χαρακτήρα μας. Δείξαμε ότι δεν είμαστε εγωιστές, γυρίσαμε καλά την μπάλα για να βρούμε το καλύτερο σουτ. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, κερδίσαμε ακόμα έναν εξαιρετικό αντίπαλο και συνεχίζουμε. Ο Κάιλ ήταν πολύ ουσιαστικός, δεν ξέρω αν έκανε το καλύτερο παιχνίδι του. Ήταν προσηλωμένος στον στόχο του. Είχαμε ένα σωστό πλάνο και το ακολουθήσαμε όπως έπρεπε. Ο Κάιλ άλλαξε το mindset στο ημίχρονο».

Σε ερώτηση για το αν θα προκριθούν στα πλέι οφ οι ελληνικές ομάδες, ο Ιτούδης απάντησε: «Η Euroleague είναι απρόοπτη. Θα υπάρξει ένα ντεφορμάρισμα σε όλες τις ομάδες, αλλά πρέπει να βρεις το σωστό μομέντουμ όταν χρειάζεται. Είναι ένα μαραθώνιος, αλλά πιστεύω πως και οι δύο θα δώσουν αγώνα για να βρεθούν στα πλέι οφ».