Ιταλία: Απόλυτο αφεντικό η Γιουβέντους

Δεν έχει αντίπαλο στην Ιταλία η Γιουβέντους... Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, από το γκολ του Ντρίες Μέρτενς, η vecchia signora απάντησε με τον Μάριο Μάντζουκιτς, «γύρισε» το παιχνίδι και επικράτησε των «παρτενοπέι» με 3-1 στο Τορίνο, κάνοντας επτά τις νίκες της στο καμπιονάτο, σε ισάριθμους αγώνες.

Η αποστολή των φιλοξενούμενων, πάντως, είχε γίνει πολύ δύσκολη μετά το 58ο λεπτό, ύστερα από την αποβολή του Μάριο Ρούι. Ο Ρονάλντο δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ η διαφορά της πρωταθλήτριας Ιταλίας από τη Νάπολι αυξήθηκε στους 6 βαθμούς.

Η Ίντερ, από την πλευρά της, δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Κάλιαρι και σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο νίκησε με 2-0 τους Σαρδηνούς στο «Τζουζέπε Μεάτσα».