Ήττα στο Μαρούσι για τον ΑΟΛ από τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 3-0 σετ (25-19, 25-11, 25-22) γνώρισε ο ΑΟ Λαμίας από τον Παναθηναϊκό, στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (27/2) στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, παρά το δύσκολο έργο της απέναντι σε μια σαφώς ανώτερη σε δυναμικότητα και πιο έμπειρη ομάδα, κατάφερε να δείξει καλό πρόσωπο κυρίως στο πρώτο και το τρίτο σετ, ωστόσο όπως έχει συμβεί και σε άλλα φετινά παιχνίδια, η απειρία της ήταν αυτή που της στοίχισε σε κομβικά σημεία των σετ για να μπορέσει να κατακτήσει ένα από αυτά και να αλλάξει ίσως και την πορεία του παιχνιδιού.

Στο πρώτο σετ οι Λαμιώτισσες προηγήθηκαν με 15-16, 16-17 και 17-18 αλλά σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 5-0 σερί κάνοντας το 22-18 για να κατακτήσει το σετ με 25-19 ενώ το δεύτερο ήταν... μονόλογος για τις γηπεδούχες οι οποίες το κατέκτησαν εύκολα με 25-11.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προέβαλαν αντίσταση και παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με 11-6, 16-12, 18-13 και 20-16, κατάφεραν να το γυρίσουν και να φτάσουν τη διαφορά στο -1 (22-21). Ωστόσο σε εκείνο το σημείο, μίλησε και πάλι η εμπειρία των "πράσινων" που ξέφυγαν αμέσως με 24-21, για να πάρουν και αυτό το σετ με 25-22.