Κοίταξε κατάματα τη Φενέρ στην Πόλη ο ΠΑΟ, αλλά ηττήθηκε με 82-75

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να «δραπετεύσει»... για πρώτη φορά από την έδρα της Φενερμπαχτσέ επί ημερών Ομπράντοβιτς, γνωρίζοντας την ήττα, 82-75, στην "Ulker Sports Arena", στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου της Euroleague.

Αν και βρέθηκαν στο -14 με την έναρξη του αγώνα, οι «πράσινοι» δεν έχασαν την πίστη στις δυνατότητές τους, προσπέρασαν με ένα καλάθι στην 3η περίοδο (56-58), ενώ βρέθηκαν στο -3 (75-72) 3 λεπτά πριν τη λήξη με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ, μετά από πάσα αλα ΝΒΑ του Νικ Καλάθη (με πλάτη προς τον Αμερικανό). Όμως, ένα ανάποδο σφύριγμα των διαιτητών όταν υπέδειξαν επιθετικό φάουλ στον Γκιστ μετά το 77-72 του Ντίξον και εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά έδωσε ψυχολογικό πλεονέκτημα στη Φενέρ που ξέφυγε με +10, 82-72 με τρίποντο του Άντιτς.

Ραντούλιτσα και Γκιστ πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Πάβλοβιτς για τον Παναθηναϊκό. Ο Εκπε Ούντο με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της τουρκικής ομάδας, φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου. Ο Ιταλός διεθνής Λουίτζι Ντάτομε είχε 15 πόντους, ενώ από 12 πέτυχαν οι Αντιτς, Βέσελι και Μπογκντάνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75.

Σε αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής στη φάση των "16" της Euroleague σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: