Κοντά σε ΑΕΚ ο Γιαννιώτας

Ένας Ελληνας διεθνής σε νεαρή ηλικία, πάντα ενδιαφέρει το project της ΑΕΚ. Έτσι, οι πρωταθλητές δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη όταν ο Γιάννης Γιαννιώτας έμεινε ελεύθερος από τον Ολυμπιακό! Με διαδικασίες... εξπρές οι δύο πλευρές έφτασαν σε κατ΄ αρχήν συμφωνία και απομένει να ρυθμιστούν οι τελικές (αλλά πολλές φορές καθοριστικές) λεπτομέρειες για να επιβεβαιωθεί η μεταγραφή και από την ΠΑΕ ΑΕΚ.

Ο Γιαννιώτας αγωνίζεται στη θέση που «πονάει» η ΑΕΚ, δηλαδή αυτή που περιφερειακού επιθετικού που παίζει «στη γραμμή». Είναι 25 ετών (ημ. γεν. 29/3/1993), κατάγεται από το Νεοχώρι Χαλκιδικής και έκανε ντεμπούτο με τον Αρη στη Super League σε ηλικία μόλις 18 ετών. Μετά από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ (2013-2015) αποκτήθηκε από τον Ολυμπιακό με τετραετές συμβόλαιο, όμως ποτέ δεν πήρε ευκαιρίες. Παραχωρήθηκε δανεικός  στον ΑΠΟΕΛ από τον Ιανουάριο του 2016 έως τον Μάιο του 2017 (60 συμ., 13 γκολ, 7 ασίστ) και στη συνέχεια στη Βαγιαδολίδ για τη σεζόν 2017/18 (25 συμ., 2 γκολ στην Β΄ Ισπανίας). Αν και ήταν δεσμευμένος έως το καλοκαίρι του 2019 στον Ολυμπιακό, η συμμετοχή του περιορίστηκε σε 21 λεπτά σ΄ ένα ματς κυπέλλου με τον Πλατανιά τον Οκτώβριο του 2015.

Έχει 9 συμμετοχές και 2 γκολ με την Εθνική, στην οποία έκανε ντεμπούτο στις 29 Μαρτίου 2015 εναντίον της Ουγγαρίας  (0-0) στη Βουδαπέστη.