Κυπελλούχος 2020 η Σέλτικ στα πέναλτι

Η Σέλτικ κατέκτησε με δραματικό τρόπο το 40ο κύπελλο Σκωτίας της ιστορίας της, καθώς επικράτησε 4-3 στα πέναλτι της Χαρτς, στον καθυστερημένο τελικό της σεζόν 2019-20, που έγινε σήμερα (20/10) στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης. Η ομάδα του Βασίλη Μπάρκα (ο οποίος έμεινε στον πάγκο) φάνηκε αρχικά ότι θα είχε εύκολο έργο, καθώς αντιμετώπιζε αντίπαλο της β΄ κατηγορίας, ενώ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τέρματα του Κρίστι (19΄) και του Εντουάρ (29΄ με πέναλτι). Η Χαρτς, όμως, δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε σε 2-2 με τους Μπόις (48΄) και Κίνγκσλεϊ (67΄), για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί η Σέλτικ πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Γκρίφιθς (105΄), αλλά η ομάδα του Εδιμβούργου απάντησε εκ νέου με τον Τζίνελι (111΄) και το τελικό 3-3 έστειλε τις δύο φιναλίστ στην άσπρη βούλα. Ο Κόνορ Χάζαρντ απέκρουσε δύο πέναλτι των παικτών της Χαρτς και ο Άγερ εκτέλεσε εύστοχα το τελευταίο, χαρίζοντας στη Σέλτικ το τρόπαιο.

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου Κλαίω Φοβάμαι, μήπως κανείς δεν το κάνει για μένα.Να εξοφλήσω ενοχές, που ακόμη χρωστάω.Θυσία σε θεό αδικίας, με δύναμη ψυχής κουρασμένης,...